סטנדר אתר לימודים דתי
חיפוש לימודים > בית מדרש רעותא

בית מדרש רעותא

ישיבת הסדר

קטגוריה: ישיבת הסדר
מיקום: מושב כרמל בדרום הר חברון
אזור: דרום
נוסד: תש"ס
מס' תלמידים: 55
קהל יעד: שמיניסטים ובוגרי צבא
ראש הישיבה: הרב נתן אופנר
מנהל: אליהו עטיה
מסלולים ותוכניות:
ישיבת הסדר
ישיבה גבוהה
כולל אברכים
שילוב שירות צבאי
כפר סטודנטים ישיבתי
תכנית לאברכים
בית מדרש רעותא
בית המדרש "רעותא" התחיל את דרכו בשנת תש"ס, בטלפון קצר של שני חברים שעמדו להשתחרר מהצבא, והביעו בפני הרב נתן אופנר, את רצונם לבוא וללמוד עמו, לפרק זמן של כחודשיים לפני ה"יציאה לחיים".
השמועה התפשטה ואל השניים הצטרפו חברים נוספים, ופרק הזמן הקצר המתוכנן התארך למספר שנים.. במהלכם עבר בית המדרש ממעון - האכסניה הראשונה שלו – לישוב הסמוך כרמל, ובו קבע את משכנו.
בשנים הראשונות הישיבה פנתה בעיקר לבוגרי צבא ופעלה במתכונת של ישיבה גבוהה. בשנת תשס"ה הוחלט לפתוח את שערי הישיבה גם לבחורים צעירים, והחלו להיקלט תלמידים בשיעור א' מידי שנה. יחד עם התפתחות קבוצת הלומדים הצעירים נפתח בישיבה גם מסלול של "הסדר" במטרה לאפשר לשלב את הלימודים בישיבה עם השירות הצבאי.
בישיבה למדו לאורך השנים מאות תלמידים, שפזורים היום בעולם התורה, בחינוך ובכל שדות העשייה במדינת ישראל.
חזון הישיבה
בבית המדרש אנו שואפים ללמוד תורה הנובעת מתוך החיים, ומתוך כך נוגעת בכל החיים. ללמוד תורה מתוך אמת פנימית וכנה - ללא מנטרות וללא תיוגים.
הישיבה רואה לעצמה למטרה לגדל תלמידי חכמים, מלאים בש"ס ופוסקים, ויחד עם זה אנשי אמונה ורוח, אנשי אשכולות, שיכולים לשאת תורה גדולה ולהביא ברכה לעם ישראל מדור המורכב והמיוחד הזה. הלימוד מתקיים מתוך רצון לגדל וללוות תהליכי צמיחה רוחניים עמוקים, ע"י מתן מרחב אישי-עצמי לכל תלמיד מחד, ומחויבות מליאה לתורה, להלכה ולמסורת נושאי התורה לאורך הדורות מאידך.
והכל מתוך אמונה בגאולת ישראל ולאורה של התורה הגואלת מבית מדרשו של מרן הראי"ה קוק זצ"ל.
אופי הלימוד
לימודי גמרא:
בישיבה ניתן דגש על לימוד גמרא בעיון מתוך תפישה כי זהו עיקר הלימוד והבסיס לגדילה בתורה. הלימוד מחולק לרמות שונות ונעשה בקבוצות קטנות וליווי אישי של הרמי"ם לכל תלמיד.
מלבד הלימוד בעיון מתקיים גם סדר לימוד גמרא בבקיאות בליווי של ר"מ בקיאות ובמסגרת תוכנית התקדמות שנתית, במטרה להקנות גם ידע נרחב ומקיף של המסכת הנלמדת.

לימודי אמונה:
גולת הכותרת של הישיבה הם לימודי האמונה, המכוונים במטרה לגדל אנשים בעלי דרך רוחנית עמוקה וגדולה, עם בהירות וסדר. תוכנית הלימוד באמונה מגוונת ועשירה, ומאפשרת העמקה רוחנית ייחודית, החל בספרי הראשונים, וכלה בתורת הראי"ה קוק זצ"ל.
מעמיקים גם בתורת החסידות, תוך ניסיון לאחוז בתוכן ובעומק התורות החסידיות ולאו דווקא בסממנים החיצונים שלהם.

עבודת ה'
הבסיס לעבודת ה' הוא לימוד התורה, ומהחיבור לתורה נוצר עולם של עבודת ה' משמעותית. התפילות בישיבה, בימי חול ובמיוחד בשבתות וחגים הם חוויה רוחנית אמיתית שנשארת בלב הבוגרים לאורך שנים. יחד עם התפילות ישנה עבודת התבוננות תמידית בקדושת הזמן המתחדשת, והתכוונות נפשית ורוחנית לכל חג ומועד בהתאם לאופיו ולמהותו.
בית המדרש 'רעותא'
אופי הישיבה

הישיבה היא מקום שמח, ומאופיינת באווירה חברית טובה ומאור פנים לכל אחד.
בישיבה ישנה אוירה פתוחה, של הכלה ואמון בכל תלמיד באשר הוא, ומתן מרחב לכל אחד לסלול את דרכו בתוך המערכת בקצב ובצורה שמתאימה לו. צוות הרמי"ם וראש הישיבה מלווים כל תלמיד ותלמיד באופן אישי, בשנות לימודו בישיבה וגם לאחריהן.
לצד זה ישנו דיבוק חברים בין כל הלומדים, ואווירת חבורה הלומדת ומפתחת יחד. הקשר המיוחד שנוצר בין התלמידים מלווה אותם במקרים רבים לאורך החיים גם שנים לאחר סיום הלימודים בישיבה עצמה.

מסלולי גיוס

מבחינת הגיוס לצבא, התפישה החינוכית שלנו היא לאפשר לכל בחור להתגייס במסלול שמתאים לו, מבחינת זמן הגיוס ומשך השירות. לכן יש בישיבה שני מסלולים – ישיבה גבוהה וישיבת הסדר. במסלול ישיבה גבוהה התלמיד לומד ללא הגבלה, ובבוא העת מתגייס לצבא לשירות צבאי מלא או לשירות מקוצר בהתאם לחוק הגיוס החדש. במסלול "הסדר" בחור נכנס למסגרת של 5 שנים, במהלכן הוא לומד שנה וחצי, מתגייס לשירות פעיל לשנה וחצי ואחר כך חוזר ללמוד עד תום התקופה. ניתן גם לשלב בין המסלולים.

צוות הישיבה

בראש הישיבה עומד הרב נתן אופנר שליט"א, מייסד הישיבה וראש הישיבה מיום הקמתה. הרב נתן בוגר ישיבת "מרכז הרב", וחסיד של האדמו"ר מאמשינוב, ביחד עם היותו איש רוח בעל אופקי השכלה רחבים בעולם הרוח ובעולם התרבות. תפיסת עולמו הייחודית של הרב נתן באה לידי ביטוי בעקרונות עליהם מושתת הישיבה והוא מתווה את החזון והדרך של בית המדרש.
לצד הרב נתן מלמדים בישיבה צוות רמי"ם, כולם תלמידי חכמים ואנשי אמונה, הבאים ממגוון רחב של בתי מדרש ויוצרים עושר וגיוון בבית המדרש.

מנהל: אליהו עטיה
אחראי שבו"שים: ינון כהן 054-6417448