סטנדר אתר לימודים דתי
חיפוש לימודים > ישיבת הסדר חולון

ישיבת הסדר חולון

לקדש את החולין

קטגוריה: ישיבת הסדר
מיקום: חולון
אזור: מרכז
נוסד: תשס"ד
מס' תלמידים: 120
קהל יעד: בוגרי כיתות י"ב
ראש הישיבה: הרב אלעזר אהרנסון
מנהל: זאב לוין
מסלולים ותוכניות:
ישיבת הסדר
ישיבה גבוהה
כולל אברכים
שילוב שירות צבאי
שילוב מכון הוראה
שילוב לימודים אקדמיים
סמיכה לרבנות
במסגרת גרעין תורני
ישיבת הסדר חולון
ישיבת חולון הוקמה באלול תשס"ד במטרה ליצור מרכז תורני ורוחני משפיע בעיר חולון, שהיא אחת הערים הגדולות ביותר בארץ, ובה למעה מ-200,000 תושבים. השליחות שלנו בחולון היא בראש ובראשונה להקים כאן – בלב הציבור הגדול הזה, בית מדרש עם עוצמה גדולה של תורה, שעצם נוכחותו בתוך העיר כבר משפיעה רבות על תושבים רבים ועל האווירה הכללית בעיר.
מתוך העוצמה של בית המדרש יוצאים בחורי הישיבה והאברכים להקרין עוצמה של תורה, אמונה וזהות יהודית גם ברחבי העיר – כל בחור בישיבה מקדיש כשעתיים בשבוע לפעילות של זהות יהודית וחסד בקהילה: בלימוד בחברותות עם נוער ומבוגרים, בדוכני 'מעייני הישועה', בפעילות 'פנים אל פנים', בשיעורי זהות יהודית בבתי ספר חילוניים, ועוד. את ההשפעות המיידיות של הפעילות אנו כבר יכולים לראות: ילדים שבעקבות לימוד בחברותא עם בחורי הישיבה בוחרים ללמוד בחינוך דתי, תושבים חילוניים בעיר שמתקרבים עוד ועוד לעולם התורה והמצוות ועוד.
הדרך הלימודית
בישיבה נלמדים כל מקצועות התורה – גמרא בבלי וירושלמי, תנ"ך, מדרש, הלכה, כתבי הרב קוק, חסידות ועוד – מתוך ראייה של התורה כמכלול אחד שלם, שכל חלקיו קשורים זה בזה.
חז"ל מלמדים אותנו שהתורה היא כדמות אדם – כשם שלאדם יש לבוש, גוף ונשמה, כך בתורה יש לבוש – שהוא סיפורי התנ"ך והגמרא, גוף – שהוא גופי ההלכות, ונשמה – שהיא העומק הרוחני של מחשבת ישראל, החסידות, פנימיות התורה וכו'. ממילא מפגש שלם עם התורה צריך להיות בכל המישורים האלו.
לכן מודגשת בישיבה דרך הלימוד המיוחדת של 'תורת ארץ ישראל'.
אופי הלימוד
כאשר עם ישראל עלה לארץ, התחלנו להתנהג כעם – במערכות לאומיות של ביטחון, חוק ומשטר, כלכלה וחברה ועוד. אך לא די במהפכה הלאומית - כאשר אנו חוזרים לארץ, צריכה להתחולל מהפכה גם בחיים הרוחניים שלנו ובלימוד התורה שלנו. לא רק עם ישראל חוזר לארצו, אלא גם התורה חוזרת לארץ! עלינו להעמיק ולברר לעצמנו - מהי המשמעות של המפגש המחודש הזה של התורה עם ארץ ישראל?
הרב קוק זצ"ל, במקומות רבים בכתביו, הציב את היסודות להבנת דרך הלימוד המיוחדת לארץ ישראל.
"הבדל עצום ונשגב בין תורת א"י לתורת חו"ל.... יסוד הפלפול והחידוש שבא"י, אפילו בהלכה, בנוי הוא בעיקרו מעצם עומק היסוד הרוחני של חפץ אדון כל עולמים יתעלה שמו, הנמצא בכללותה של תורה ומזהיר ומנהיר בכל מצוה והלכה, בסעיפיה וסעיפי סעיפיה, עד שהדברים שמחים כנתינתם מסיני". (אגרות הראי"ה אגרת צו)
לימוד הגמרא במשך כל תקופת הגלות הארוכה, היה לימוד של פרטי הלכות.
בארץ ישראל העיסוק בפרטי ההלכה – ב'גופי תורה', איננו שלם בלי העמקה בנשמת התורה. בארץ ישראל אנו יכולים – וחייבים – לחשוף ולגלות את האור והעומק הפנימי המאיר בכל מצווה והלכה, ובכל סעיף ופרט מפרטיה.
מידע נוסף
בישיבה כיום כ-120 תלמידים, שיחד עם לימוד התורה משלבים גם פעילות התנדבותית של העמקת זהות יהודית בקרב ציבור דתי וחילוני. סביב הישיבה הולכת ומתפתחת קהילה של אברכים וזוגות צעירים הקשורים גם הם לעשייה הקהילתית.
הישיבה הייתה שותפה גם בהקמת ישיבה תיכונית המיועדת לתושבי העיר, ומרכז להעמקת זהות יהודית הפועל בבתי ספר חילוניים, ותלמידי הישיבה שותפים אף הם בפעילות חינוכית במסגרות אלו.
בישיבה ניתן דגש על האווירה החברתית והמשפחתית ועל לימוד בחבורה, ורבני הישיבה והאברכים מלווים ביחס אישי קרוב את התלמידים.
ככל ישיבות ההסדר משרתים תלמידי ישיבת חולון ביחידות הקרביות ומשלבים את העוצמה הרוחנית של לימוד התורה יחד עם השותפות במלחמת מצווה של עזרת ישראל מיד צר ונשיאה בעול של השירות הבטחוני מתוך חיבור לעם ישראל.
אנו קוראים לך להצטרף לשליחות גדולה זו, המשלבת צמיחה אישית ותורנית בעוצמה מיוחדת, לאור 'תורת ארץ ישראל'.

להקים מקום של תורה בעיר שצמאה לרוח, להקים מקום של קודש ולקדש את החולין...
העמקה בתורת ארץ ישראל, יצירתיות והתחדשות, פיתוח כוחות הנפש והאישיות - יחד עם תרומה לעם ישראל!
הגישה החינוכית שלנו
תחיה לאומית

אם התחייה הלאומית לא תחדש לנו הארה בתפילה, הארה בתורה, הארה בדרכי המוסר והקשבת האמונה, איננה עדיין תחייה אמיתית" (מאמרי הראי"ה עמ' 414)
חזרתנו לארץ ישראל היא גם חזרה לעצמנו.
אנחנו נפגשים שוב עם התחושות הפנימיות שלנו, עם הכשרונות וכוחות הנפש המיוחדים שנטע בנו הקב"ה.
ההארה מופיעה בתורה, במבט פנימי ובהיר על היסודות האמוניים המופיעים בה; אך לא רק בתורה - אלא גם בכל שיח ושיג שלנו, בכל תחום בחיינו, "בכל דרכיך דעהו – זוהי פרשה קטנה שבתורה שכל גופי תורה תלויים בה" (ברכות סג.)
בארץ ישראל אנחנו יכולים לחוש הרמוניה וקרבת אלוקים לא רק בלימוד התורה ובתפילה אלא גם בטיול, ביצירה, בעבודה היומיומית ובהקשבה

מודעות פנימית

"האני הולך ומשתכח. ואם אין אני אין הוא, וקל וחומר שאין אתה" (אורות הקדש ח"ג עמ')
כאשר אדם איננו מודע לעצמו, כאשר הוא מנסה להיות חיקוי של דגם חיצוני, או אפילו חי מתוך ריקנות חיצונית מבלי להקשיב לרחשי ליבו ולנפשו פנימה, אין הוא יכול לחוש מפגש שלם וממשי עם ריבונו של עולם.
תחושות פנימיות של שמחה, של אהבה, הן כלפי הקב"ה והן בחיים שלנו – יכולות להיות נובעות רק מתוך מעיין של מודעות עצמית, של גילוי כוחות הנפש הקיימים בנו.
זהו חלק מרכזי מההתגדלות שלנו בתורה ובעבודת ה': אנחנו חייבים להיות מודעים יותר לעצמנו, לבקש את האני העצמי שלנו. עלינו ללמוד את שפת ההקשבה הפנימית כדי להקשיב לאחר

לקדש את החולין

האחריות למצבו הרוחני של עם ישראל מוטלת על כל אחד ואחד מאיתנו – כל מי שמחובר לערכי תורה ואמונה בכוחו לרומם את עם ישראל
מתוך תחושה זו של אחריות ושליחות הוקמה הישיבה בחולון. חולון היא אחת הערים הגדולות ביותר בארץ, ובה למעלה מ-200,000 תושבים. השליחות שלנו היא בראש ובראשונה להקים כאן – בלב הציבור הגדול הזה, בית מדרש עם עוצמה גדולה של תורה, שעצם נוכחותו בתוך העיר כבר משפיעה רבות על תושבים רבים ועל האווירה הכללית בעיר.
לימוד התורה איננו רק שינון והבנה של הכתוב בספרים, אלא חיים שלמים של תורה מתוך ערבות לעם ישראל ונשיאה בעול עם הציבור, הבאים לידי ביטוי גם בשירות הצבאי המשולב במהלך הלימוד.