סטנדר אתר לימודים דתי
חיפוש לימודים > ישיבת הסדר קרית שמונה

ישיבת הסדר קרית שמונה

בצפון הקרוב ללב

קטגוריה: ישיבת הסדר
מיקום: קרית שמונה
אזור: צפון
נוסד: תשל"ח
מס' תלמידים: 280
קהל יעד: בוגרי ישיבות תיכוניות
ראשי הישיבה: הרב צפניה דרורי והרב ישראל קירשטיין
מנהל: חיים בומש
מסלולים ותוכניות:
ישיבת הסדר
ישיבה גבוהה
שילוב שירות צבאי
שילוב מכון הוראה
תכנית לאברכים
היחודיות של ישיבת קרית שמונה
ישיבת ההסדר נוסדה ע"י הרב צפניה דרורי, הרב הראשי של קרית שמונה, שהיה מתלמידיו הבולטים הרב צבי יהודה קוק זצ"ל, המנהיג הרוחני של הזרם הדתי לאומי. היא אחת מהישיבות המובילות בארץ עם כ-300 תלמידי- חיילים, וקיבולת של כ-50 תלמידים חדשים בכל שנה, מהישיבות התיכוניות המובילות והאיכותיות בארץ. רובם משרתים ביחידות קרביות ומובחרות בצה"ל, ולאחר שחוזרים לישיבה להשלמת שירות ה"הסדר", הם ממשיכים ללימודי תואר ראשון בחינוך. מספר לא מבוטל של בוגרי הישיבה אף השתלבו בעיר עצמה, והקימו פה את בתיהם.
התנדבויות קבועות של תלמידי הישיבה והצוות כוללות: ביקורים קבועים במחלקת הילדים של בי"ח רבקה זיו בצפת- עם ניגון, שירה וחלוקת ממתקים לילדים המאושפזים. הם גם עובדים עם ילדים חולי סרטן ו C.P. בשיתוף עם ארגון "קו לחיים". בגלל מיקומה האסטרטגי של הישיבה קרוב לגבול הלבנוני, תלמידי הישיבה תמיד פנויים לעזרה במצבי חירום, הן עזרה פיזית והן עזרה רוחנית- נפשית. במהלך התקפות קטיושות, גם בעבר וגם במלחמה האחרונה, תלמידי הישיבה ירדו למקלטים השונים בעיר וחילקו אוכל וצעצועים. יש גם ביקורים קבועים לזקנים וחולים.
אחת מהתכניות המרכזיות היא תכנית הבר מצווה בישיבה, הכוללת לימוד משותף של ילדי בר מצוה והוריהם בשיבה. גם סמינרים בנושאי יהדות לבני נוער ומבוגרים הם דבר שבשגרה, הכוללים את כל המגזרים מהאזור.
הישיבה אימצה את מרכז הקליטה לעולים אתיופיים שנמצא בקיבוץ אילת השחר. פעילויות אחה"צ ניתנות באופן התנדבותי ע"י תלמידי הישיבה ומורים ומטרתם לעזור לילדים האתיופים להשתלב היטב בחברה הישראלית, וכן יסדו גם סניף "בני עקיבא" פורח ומשגשג.
אופי הלימוד
על צלע הרי נפתלי בגבולה הצפוני של מדינת ישראל, שוכנת ישיבת ההסדר קרית שמונה, מרכז תורני לכל ישובי הגליל העליון. תלמידיה, משלבים "ספרא וסיפא", לימוד תורה עם שרות ביחידות הקרביות של צה"ל.

הישיבה הוקמה בשנת תשל"ח (1978) בקרית שמונה במטרה לחזק את העיר. אל מול רעמי הקטיושות השמיעו בני הישיבה את קולה של תורה, קול של אמונה ובטחון. מכל רחבי הארץ עלו ובאו הצעירים לקנות תורה ולהשתלב בין תושביה. עשרות מהבוגרים בנו את ביתם בקרית שמונה מיד בתום לימודיהם.
בישיבה לומדים קרוב ל-300 בחורים ואברכים. מאות מהבוגרים מפוזרים ברחבי הארץ וחלקם הגדול בתחומי החינוך, ההתיישבות, והעשייה הציונית.
אנו מתייחסים באופן מיוחד לקליטת עליה מארצות הרווחה, חבר העמים ועולי אתיופיה. אנו מקדישים משאבים נפשיים וכלכליים רבים ע"מ לסייע להם בקליטה ועוקבים אחריהם תוך סיוע מאסיבי מכל הבחינות, גם אחרי סיום לימודיהם.
בראש הפעילות התורנית והרוחנית בעיר עומד רב העיר, מו"ר הרב צפניה דרורי שליט"א, אשר קבע את מקומו בקרית שמונה בשנת תשכ"ח (1968) , ומאז פועל רבות באזור מיוחד זה בקרב כלל האוכלוסייה.
תכניות הלימוד
"ללמוד , ללמד, לשמור ולעשות…"

תלמידי הישיבה שוקדים יומם ולילה על לימוד התורה בצורה מעמיקה ויסודית. בהדרכתם של רמי"ם צעירים וותיקים , ומכוחם, גדל בקרית שמונה דור של תלמידי תלמידים, אהובים על המקום ועל הבריות.
בני הישיבה מעורים ומעורבים גם בפעילות רוחנית בעיר עצמה, רבים מהם מכינים בני נוער לקראת בר המצווה, ולומדים בחברותא עם נערים מהעיר. הצוות החינוכי של הישיבה פועל ברחבי העיר ועשרות רבות מתושבי העיר לומדים "דף יומי" בהדרכתם, וגם בכך מאדירים את מעמדה של העיר בתורה וביראת שמיים.
ב"ה מתווספים אלינו צעירים "מתחזקים" מבני קרית שמונה והסביבה המשתלבים בישיבה כרווקים וכחלק מן ה"כולל". בנוסף לבוגרי הישיבה הלומדים ב"כולל", לומדים אצלנו גם משפחות "כוללניקים" שהגיעו לקרית שמונה במסגרת ארגון "תפארת טבריה" ומשתלבים היטב בנוף האנושי.

במהלך לימודיהם משרתים התלמידים בחילות הקרביים של צה"ל.
תלמידי הישיבה הם חיילים ומפקדים בכל יחידות צה"ל ומקדשים שם שמיים בעת שירותם הצבאי.
במלחמות ישראל ובפעולות איבה איבדנו עשרה מתלמידנו - בוגרנו, הי"ד.
מידע נוסף
אוירה מיוחדת

הישיבה מתאפיינת באווירה המיוחדת השורה בה. הדבר מתבטא ברוח של שמחה ופשטות, חיים חברתיים וקשרי רעות אמיצים. ראשי הישיבה והצוות כולו מארחים את התלמידים ומפתחים יחסים קרובים, שערכם החינוכי לא יסולא בפז. ליד הישיבה הוקמה במהלך השנים, קהילה דתית גדולה שהשתלבה היטב בעיר ואשר התפרסמה באיכות חיים מיוחדת, המחזקת את העיר ומביאה אליה כוחות אידיאליסטיים ואינטלקטואליים. הדבר משפיע על מערכת החינוך כולה ועל דימויה ברחבי הארץ ובעולם כולו וכן בחיזוק הגליל ויושבי הספר.
כיום אנו פועלים במרץ להקמת קהילה צעירה של זוגות ובודדים שמטרתם התערות בקהילה תוך קבלה ונתינה הדדיים.

בעת מתיחות בטחונית

בימים בהם שוררת מתיחות ביטחונית, ניכרת תרומתה של הישיבה, התלמידים, כחיילים קרביים, משתלבים בפעילות הביטחונית והעירונית. בעת הפגזות הקטיושות לאורך כל שנות קיום הישיבה, ובמיוחד עתה במלחמת לבנון השנייה, הייתה הישיבה למקור של עידוד ועמידה איתנה באזור. הישיבה לא נטשה את מקומה וסייעה יחד עם עוד מאות מתנדבים שגייסה לחזק את העיר תחת אש כבדה. זכינו להערכה והוקרה מצד כל אלו שהיו עימנו במגע, הממסד והתושבים. במקביל ולאורך כל השנה בני הישיבה על רבניהם מגיעים לבסיסי ולמוצבי צה"ל באזור ומחזקים את לב החיילים מתוך שמחה וטוב לבב.

קשר עם הבוגרים

קשר מיוחד שומרת הישיבה עם מאות מבוגריה בכל רחבי הארץ. אנו שותפים לכל שמחה ולהבדיל עצב, ומתעניינים בכל מה שקורה. אנו מפיקים מידי שנתיים אלפון קשר מסווג בין בוגרי הישיבה ושמו "ק"שקשר". וכן מוציאים פעמיים בשנה עלון קשר, זאת בנוסף לאתר הישיבה: www.yk8.org (בעברית ובאנגלית).
כהוקרה על מפעלינו זכינו בשנת תשס"א במגן שר הבריאות למתנדבים מצטיינים.
בשנת תשס"ב זכינו בפרס החינוך הדתי ובשנת תשס"ד זכינו בפרס שר הרווחה על הצטיינות בפעילות למען הקהילה.
לאחר אירועי מלחמת לבנון השנייה זכינו לתעודת הוקרה מיוחדת מיו"ר הסוכנות היהודית, מעיריית קרית שמונה ומארגון המורים הדתיים.