סטנדר אתר לימודים דתי
חיפוש לימודים > ישיבת מרכז הרב

ישיבת מרכז הרב

הישיבה המרכזית העולמית ע"ש הרב קוק זצ"ל

קטגוריה: ישיבה גבוהה
מיקום: ירושלים
אזור: ירושלים
נוסד: תרפ"ד
ראש הישיבה: הרב יעקב שפירא
מסלולים ותוכניות:
ישיבה גבוהה
כולל אברכים
מכון תורני
שילוב מכון הוראה
תכנית לאברכים
סמיכה לרבנות
ישיבת מרכז הרב
ישיבת מרכז הרב נוסדה ע"י הרב הראשי הראשון של ארץ ישראל, הרב אברהם יצחק הכהן קוק זצ"ל בשנת תרפ"ד (1924) כמרכז רוחני שישלב את תורת ישראל עם תקומת עם ישראל בארצו.

אלפי בוגרי הישיבה המעורים בחיים הציבוריים כרבנים, דיינים, מחנכים, קציני צבא, אנשי אקדמיה ואנשי מעשה ועשרות הישיבות, מוסדות החינוך והישובים שהקימו הביאו לכך שהשם "מרכז הרב" מציין לא רק ישיבה אלא גם תנועה ציונית דתית נרחבת המגשימה את חזונו של הרב קוק.

כיום ישיבת מרכז הרב הינה אחד ממרכזי התורה הגדולים בארץ. מאות תלמידים לומדים תורה בקריית הישיבה בירושלים, בבית מדרש "נחמת רחל" שבקבר רחל ובבית מדרש "האידרא" ליד הכותל המערבי, סגל הוראה בן מעל לעשרים ר"מים ורבנים, כשלשים רבנים העוסקים בברור הלכה והוצאה לאור של כתבי הראי"ה קוק.
מרכז הרב כמרכז רוחני
השם "מרכז הרב" מציין לא רק ישיבה אלא גם מרכז רוחני לאלפי בוגרי הישיבה ולרבבות אנשי הציונות הדתית המגשימים את חזונו של הרב קוק: תחיית עם ישראל בארץ ישראל על פי תורת ישראל.
הארועים של ישיבת מרכז הרב הינם מוקדי עניין לכלל ציבור הציונות הדתית. הארועים כוללים את חגיגות יום העצמאות ויום ירושלים, כנסים וימי לימוד תורה בציבור, כנסים למאבק על ארץ ישראל ומחנות בקיץ לבני נוער לחיזוק בתורה, באמונה וביר"ש.
כאן ב"מרכז הרב" קיבלו יום העצמאות ויום ירושלים את משמעותם הרוחנית כימים של הודאה להקב"ה על תחיית עם ישראל במדינת ישראל. ימים אלה נחגגים בישיבה ע"י ראשי הישיבה, תלמידיה תלמידי חכמים שבארץ ישראל יחד עם ראשי מדינת ישראל והמוני בית ישראל.
מרכז הרב הינה נושא הדגל במאבק למען יישוב ארץ ישראל. ראשי הישיבה היו והינם המעוררים והעומדים בפרץ הן מהבחינה ההלכתית והן מהבחינה האמונית. בוגרי הישיבה מגשימים בפועל מצווה זו בהקמת ישובים, בכל רחבי הארץ.