סטנדר אתר לימודים דתי
חיפוש לימודים > ישיבת שיח יצחק

ישיבת שיח יצחק

להתחבר אל התורה מהעולם שלך

קטגוריה: ישיבת הסדר
מיקום: גבעת הדגן - אפרת
אזור: ירושלים
נוסד: תשנ"ו
מס' תלמידים: 80
קהל יעד: בוגרי ישיבות תיכוניות ובוגרי הסדר
ראש הישיבה: הרב יאיר דרייפוס
מסלולים ותוכניות:
ישיבת הסדר
שילוב שירות צבאי
ישיבת שיח יצחק
ישיבת שיח יצחק הוקמה באלול תשנ"ו, על ידי הרב שג"ר [שמעון גרשון רוזנברג] זצ"ל, וייבדל לחיים הרב יאיר דרייפוס, העומד בראשה עד היום.
שמה של הישיבה היה אז: ישיבת שיח, והוא בא לציין את העניין שיש לישיבה בשיח פתוח ורחב בין עולם התורה לעולם הסובב ? החברתי, התרבותי, והדתי.
ישיבת שיח יצחק היא ישיבת הסדר, השולחת את תלמידיה לשירות צבאי, כחלק מתכנית הלימוד. לאחר תום התכנית נשארים רבים מהתלמידים ללימודי המשך, והנשואים שבהם מצטרפים לכולל האברכים.
חזון ומימושו
בשנת תשס"ד שינתה הישיבה את שמה לישיבת שיח יצחק, ע"ש הרב ד"ר יצחק ברויאר זצ"ל, מחשובי הרבנים בגרמניה ובארץ ישראל של לפני כמאה שנה, שהיה גם הוגה דעות ומשפטן, ושאף לכונן דמות יהודית דתית, המתאימה למצב של מדינה יהודית שתקום. זהו חזון "תורה עם דרך ארץ ישראל" שלו, פיתוח של "תורה עם דרך ארץ", שקרא סבו, רש"ר הירש זצ"ל.

בהתאם לחזונו של הרב ברויאר, הקימה הישיבה את המכון התורני "בינה לעיתים", בו לומדים סוגיות תורניות בעלות השלכות רלוונטיות לחיי העם והחברה. הספר הראשון של המכון, ויקרא את שמם אדם המקבץ מאמרים תורניים בנושא המשפחה היהודית, יצא לאור בקיץ תשס"ה. הספר השני בסדרה, שני המאורות, יצא לאור בכסלו תשס"ז, והוא עוסק בשוויון במשפחה ממבט יהודי חדש. הספרים מקבצים את פירות הלימוד של חוקרי המכון בסוגיות ממסכת כתובות וקידושין.

הישיבה עורכת ערבי עיון ולימוד לציבור הרחב, בעיקר בירושלים. בערבים אלו מביאה הישיבה לידי ביטוי את דרכה המיוחדת בלימוד התורה, ובמבט על המציאות.
הישיבה מוציאה לאור ספרים ובהם שיחות ודרשות של הרב שג"ר, ועוד.
מיקום ישיבת שיח יצחק
הישיבה נמצאת בקמפוס הזמני בגבעת הדגן בו מתקיימים הלימודים, מתגוררים התלמידים הרווקים הלומדים בישיבה, ועוד כ- 25 משפחות מאברכי ומבוגרי הישיבה. הישיבה מקיימת קשר עם הקהילות ובעלי הבתים באפרת, ומשתפת פעולה עם בתי הספר היסודיים והעל- יסודיים באפרת.
מידע נוסף

ישיבת שיח יצחק היא ישיבת הסדר, השולחת את תלמידיה לשירות צבאי, כחלק מתכנית הלימוד. לאחר תום התכנית נשארים רבים מהתלמידים ללימודי המשך, והנשואים שבהם מצטרפים לכולל האברכים.

חלק מהתלמידים לומדים לקראת קבלת תעודת הוראה ממכללת הרצוג להכשרת מורים, באלון שבות, שהישיבה היא שלוחה שלה לעניין זה. התלמידים יכולים להמשיך וללמוד במכללה עד לקבלת תואר B.ed. בחינוך.