סטנדר אתר לימודים דתי

איך בוחרים מקצוע?

ההחלטה על בחירת מקצוע לימודים היא אולי לא גורלית כמו בחירת בן זוג לחיים, אך מן הסתם חשוב לך להקדיש לה את מלוא תשומת הלב ולוודא שלקחת בחשבון את כל השיקולים החשובים כדי לבחור את המקצוע ומסלול הלימודים הטובים והמתאימים לך ביותר. אז מאיפה מתחילים?

ט' שבט תשס"ט | מאת: אילת יפרח
 
יש כאלה שהתמזל מזלם, ומשחר ילדותם ברור להם מה היעוד שלהם בחיים ומה הם רוצים להיות כשיהיו גדולים. אחרים עברו כמעט חיים שלמים ועדיין לא הצליחו לענות על השאלה הזאת. לרבים מאיתנו התהליך של בחירת המקצוע כרוך בלבטים וחיבוטים רבים, ממש מסע ייסורים... אם גם את נמצאת בסרט הזה, אל תתייאשי! כל בירור שאת עושה עם עצמך בשלב זה של חייך הוא משמעותי, ויקדם אותך בעזרת ה' לקראת גיבוש זהותך כאדם בוגר.

"מקצוע לחיים" – יש חיה כזאת?

קודם כל – לנשום עמוק ולהירגע... ההחלטה על מסלול הלימודים שאליו תפני בעתיד הקרוב, היא לא בהכרח החלטה גורלית לכל החיים. לא כל מה שמתאים לך עכשיו יתאים לך גם בעוד כמה שנים. העתיד צופן בחובו הפתעות, והתפתחויות בלתי צפויות בעלילה של סרט חייך עשויות להוביל אותך לכיוונים שכלל לא דמיינת ולא תכננת.

האדם שאיתו תתחתני, אופי הבית שתקימי, המקום שבו תגורי, אירועים משמעותיים שתעברי והזדמנויות שההשגחה העליונה תגלגל לפתחך – לכל אלה עשויה להיות השפעה לא מעטה על תחומי העיסוק שלך בעתיד.

בתקופתנו, בניגוד לדורות קודמים, קל יותר לשנות כיוון מקצועי פעם אחת או מספר פעמים במהלך החיים. יש אנשים שבוחרים בשלב מסוים לעשות שינוי כיוון דרסטי מבחינה מקצועית, ואחרים עוברים לשלב הבא בהתפתחותם המקצועית ובונים נדבך על גבי נדבך. יש טיפוסים של עומק ששואפים להיות הכי טובים בתחומם, ויש טיפוסים רבגוניים המעדיפים להחליף מקצוע כל כמה שנים.

ובחזרה להווה... כדי להגיע לבחירה המתאימה לך כיום, ולחסוך מעצמך תסכולים ועוגמת נפש כתוצאה מבחירה שאינה מתאימה לך, עליך לקחת את האחריות לידייך ולקבל החלטה מתוך קשב פנימי לנטיות ליבך, מתוך יישוב הדעת ולאחר בדיקה מעמיקה של האפשרויות השונות.
האם אכן הכיוון שבחרתי הוא היעוד האמיתי שלי בחיים? יתכן שבשלב זה קשה לענות על השאלה הזאת, וגם אין צורך בכך. אך חשוב שתחושי בביטחון שהמסלול שבחרת מתאים לך כיום ובטווח הנראה לעין.

קודם לבחור מקצוע ואחר כך מוסד

נקודת המוצא בהחלטה על מסלול הלימודים יכולה להיות אחת מהשתיים: "מה אני רוצה ללמוד", או "איפה אני רוצה ללמוד". אם את בוחרת תחילה מוסד לימודים, ואחר כך בוחרת את המקצוע שהכי מדבר אליך מבין המסלולים הקיימים במוסד זה, כנראה שהקנקן, בדמות התעודה האקדמית או היוקרה של המוסד, חשוב לך יותר ממה שיש בו.

זוהי נקודת מוצא שגויה. לא כדאי להשקיע את מיטב שנותיך בלימודים שלא ממש ברור לך מה התכלית שלהם, מלבד התעודה התלויה על הקיר. רובנו לא יכולים להרשות לעצמנו לעשות תואר רק לשם ההשכלה, בלי לדעת "מה יצא לי מזה".

יהיה חכם יותר לשאול את עצמך במה הכי מתאים לך לעסוק, ואז לבדוק מהו מסלול ההכשרה הנדרש לשם כך, להשוות בין המסגרות השונות ולמצוא את זו המתאימה לך ביותר. במקצועות מסוימים דרוש תואר ראשון, ולעתים אפילו תואר שני (למשל פסיכולוגיה קלינית, תרפיה באמנויות); לפעמים יספיקו לימודי תעודה או תואר הנדסאי שנמשכים שנה או שנתיים (כמו הנדסאי אדריכלות ועיצוב פנים), ולפעמים די בקורס קצר של כמה חודשים.

אם למשל יש לך יכולת הבעה מילולית טובה וכישרון טבעי לכתיבה ועריכה לשונית, אולי תוכלי לעבוד בתחום (עריכת עלונים וספרים, כתיבת תוכן לאינטרנט וכו'), לאחר קורס קצר. אנשים בעלי כישורים ניהוליים וארגוניים ובעלי יוזמה ומעוף מסוגלים להגיע לעמדות בכירות גם מבלי לסיים תואר ארוך ומייגע. לעומת זאת, אדם שמחזיק בתואר שני בפילוסופיה וספרות, יכול להמשיך לקריירה אקדמית או לעבוד כמורה בתיכון, ואם עיסוקים אלה לא מתאימים לו, הוא יצטרך לחפש עבודה שאינה רלוונטית לתחום שלמד. גם במקצועות שנחשבים יוקרתיים כמו עריכת דין, ידוע ששוק העבודה מוצף בעורכי דין צעירים ורבים מהם נשארים מובטלים.

כיצד לבחור מקצוע?

אני חולמת על מקצוע מעניין, מהנה, מספק ומאתגר, וכזה שאפשר להתפרנס ממנו בכבוד. ולא פחות חשוב – שאוכל להתקבל אליו... אבל מה באמת מתאים לי ללמוד?

הנה כמה שאלות שיסייעו לך למקד את תהליך החיפוש:

• התחילי ממאפיינים כלליים: האם מתאים לי תחום ריאלי או הומאני, עולם החינוך או עולם העסקים, לעסוק במילים או לעסוק במספרים, אמנויות או מדעים, מחקר ותאוריה או מעשה? מקובל לחלק את המקצועות למספר חטיבות כלליות – בדקי אלו מהן מדברות אליך:
מדעי החברה והרוח / חינוך והוראה / טיפול, בריאות ורווחה / מדעים, מחשבים והנדסה / ניהול, עסקים ופיננסים / אמנויות, עיצוב ותקשורת.

• מה מעניין אותי ומה מסקרן אותי: אם תדפדפי בעיתון ותתקלי במאמר או כתבה שמעניינת אותך, לאיזה תחומי דעת הוא ישתייך: הסטוריה? כלכלה? אמנות? תקשורת? פסיכולוגיה? משפחה?

• מה אני אוהבת לעשות: מה גורם לי להנאה? ייתכן שיש לך תחביבים מסוימים שמלווים אותך כל החיים – האם את חולמת להפוך תחביב מסויים לעיסוק עיקרי שניתן להתפרנס ממנו?

• במה אני טובה: באילו תחומים אני נהנית לקבל הערכה מהסביבה על הצלחתי?

• באילו מצבים אני מרגישה חזקה ובטוחה בעצמי: ובאילו מצבים אני חוששת להתמודד, מהססת ובעלת דימוי עצמי נמוך? יש כאלה שמרגישים בטוחים, טבעיים ו"זורמים" בעמידה מול קהל, הוראה או הדרכת קבוצות. אחרים מפחדים מעמידה מול קבוצה, אך חשים בנוח ביצירת קשר אישי דרך מפגש של "אחד על אחד". יש כאלה שבורחים ממשימות ארגוניות שדורשות תשומת לב לפרטים קטנים. אחרים אוהבים "למשוך בחוטים" ולארגן הכל מאחורי הקלעים.
מהיכרותך עם עצמך עד כה, נסי לשחזר סיטואציות מהעבר: זכרונות מתקופת השירות, ממקומות עבודה, התנדבויות ופעילויות שונות שבהן עסקת. באילו מקרים הרגשת "בבית", ובאילו מקרים הרגשת שאת נאלצת "להתחפש" כדי למלא את התפקיד שאליו נדרשת, ולא להיות את עצמך?

במידה ויש לך כיוון החלטה ברור – היי כנה עם עצמך: האם ההחלטה שלך מושפעת מאנשים מסויימים שחשוב לך לרצות אותם – הורים, או מי מסביבתך הקרובה שמצפה ממך ללכת בכיוון מסוים, האם את חוששת מלאכזב מישהו?

התייעצי עם כל מי שיוכל לעזור לך: התייעצי עם אנשים שמכירים אותך היטב - מהם הכישורים המיוחדים לך מנקודת מבטם. תוכלי גם לפנות לייעוץ מקצועי במכוני אבחון והכוונה המתמחים בסיוע בבחירת מקצוע, או לאימון אישי.

להתמקד במסלול ספציפי

לאחר שביררת לעצמך באופן כללי מהם המאפיינים המתאימים לך, המשיכי בחיפוש ממוקד יותר אחר מסלול ספציפי. קיימים מאות תארים ומסלולים אקדמיים, ובלתי אפשרי להכיר את כולם, אך חשוב להכיר עד כמה שניתן את התחומים הרלונטיים.
תוכלי לאסוף מידע על מקצועות ומסלולי לימוד שונים באינטרנט: באתרים של אוניברסיטאות; באתרי לימודים המציעים תיאור של המקצועות השונים, כולל תכנית הלימודים ואפשרויות התעסוקה בתחום, וכן בפורומים מקצועיים.

אל תוותרי על שיחות והתייעצויות עם אנשים העוסקים בתחומים שבהם את מתעניינת או למדו את המקצוע. בררי אם הלימודים קלים או קשים, מהן אפשרויות התעסוקה בתחום, איך נראה סדר היום שלהם, האם יש להם סיפוק מעבודתם ומהם הקשיים בהם הם נתקלים.

גם אם את לא מכירה באופן אישי מישהו כזה, שווה לנסות ולאתר אותו דרך מכרים משותפים, קרובי משפחה וכו'. על פי רוב אנשים אוהבים לתרום מניסיונם ולעזור לאנשים שהיו במצבם. וכבר אמרו חכמינו – "לא הביישן למד"...

"ומה עושים עם זה אחר כך...?"

בימינו רוב המשפחות מתקשות "לגמור את החודש" עם משכורת אחת בלבד. אי אפשר לברוח מההיבט הפרקטי - חשוב לקחת בחשבון את אפשרויות התעסוקה במקצוע הנבחר. אם את בחורה דתית, אל תברחי מהתמודדות עם השאלה: האם יש אפשרות ריאלית לנשים במגזר הדתי להתפרנס ממקצוע זה? מהן שעות העבודה המקובלות בתחום, האם עבודה במקצוע אפשרית גם לאמהות לילדים קטנים, האם יש אפשרות לעבודה מהבית?

הפרידי בין פנטזיה למציאות: אם יש לך נטייה לכיוון האמנות, ובשום אופן אינך רוצה להיות מורה – חשבי האם יש לך את הכישורים הדרושים כדי להיות אמנית וגם להתפרנס מאמנות – ולא מהוראת אמנות?
אם את רוצה לעסוק בחינוך בלתי פורמלי ולעבוד עם ילדים ובני נוער - האם לקחת בחשבון את העובדה שבתחום זה העבודה היא בשעות אחה"צ והערב בלבד, מה שלא מתאים בדרך כלל לאמהות לילדים קטנים?

נסי לשרטט לעצמך בקווים כלליים את אופי הבית שאת רוצה להקים ואופי האמהות שאת שואפת אליה. איזו תחושה מעוררת בך המילה "קריירה"? האם את טיפוס שאפתני? האם יותר קל לך לדמיין את עצמך כעקרת בית העסוקה בעיקר בגידול ילדיה, או כאמא היוצאת לעבודה בשעות הבוקר המוקדמות וחוזרת כעבור 8-9 שעות?
אולי את רוצה שבן זוגך יהיה תלמיד חכם וילמד הרבה שנים בישיבה או בכולל? אם כן, עליך לקחת בחשבון מציאות שבה את המפרנסת הראשית והתחום שבו תעסקי חייב להיות רווחי בהתאם.

בחירת מקום לימודים

לאחר שהחלטת על מסלול לימודים מסויים או שניים שמעניינים אותך, או לפחות על כיוון כללי, זה הזמן לחפש את המוסד שיתאים לך.

תוכלי להיעזר בסטנדר – אתר הבית של החינוך הדתי, או בפורטלי לימודים אחרים על מנת לאתר את המוסדות שבהם נלמדים אותם מקצועות. שלחי טופסי פניה למוסדות הרלוונטיים ובדקי את הפרמטרים החשובים לך, כגון:

דרישות קבלה למסלול הספציפי - האם ציוני הבגרות והפסיכומטרי שלך מספיקים.

התואר - האם את מעוניינת במסלול מסויים מאד או בהתמחות ספציפית הנלמדת במקומות בודדים, או שתהיי מוכנה להתפשר על מסלול קצת שונה בכדי ללמוד במוסד שיותר מתאים לך מבחינות אחרות?

תכנית הלימודים - לעתים תחת אותו שם של מקצוע ניתן למצוא הבדלים משמעותיים בתוכן הקורסים הנלמדים במוסדות שונים.

מוניטין של המוסד וסוג התעודה - על ידי אילו גופים היא מוכרת והאם היא נחשבת יוקרתית בעיני מקומות עבודה פוטנציאליים?

מס' שעות שבועיות וימים - האם את רוצה לרכז את הלימודים לתקופה קצרה ואינטנסיבית, או לפרוס על פני כמה שנים וללמוד רק בשעות הערב וכו'.

אופי המוסד - האם הוא מתאים לאורח חייך.

תנאים פיזיים – בקמפוס ובמעונות. שכר לימוד, מילגות, גובה שכר הדירה המקובל באיזור.

מובן שאין תחליף לביקור במוסד שבמהלכו תתרשמי מהאווירה ותוכלי להיפגש עם סטודנטים/יות ולתהות על קנקנו של המוסד מקרוב. באוניברסיטאות ובמכללות יש יועצים אקדמיים שתפקידם לסייע למתעניינים ולענות על שאלות הנוגעות למסלולי הלימוד. מוסדות רבים מקיימים לאורך השנה ימים פתוחים שבמהלכם ניתן להיפגש עם נציגי המחלקות, לשמוע, לקבל מידע ולהתייעץ.

אם לא עכשיו – יש מתי

לפעמים הדרך הקצרה – להתחיל ללמוד כבר בשנה הבאה ולא לבזבז את הזמן - מתבררת כדרך ארוכה יותר: אם ההחלטה התקבלה תחת לחץ ולא בלב שלם, יש חשש שתמצאי את עצמך פורשת מהמסלול לפני הסוף, או שתגלי רק לאחר סיום הלימודים שבעצם המקצוע הזה לא ממש בשבילך, או שבלתי אפשרי למצוא עבודה במקצוע.

אם עברת את שלב הבירורים והגישושים הראשוניים והתייעצת עם כמה אנשים שדעתם חשובה לך, ובכל זאת עדיין אין לך שמץ של מושג לאן פנייך מועדות; אם את מתלבטת בין כמה כיוונים שונים וחשה שאין לך יכולת להכריע ביניהם בשלב זה – ייתכן שכדאי לך לדחות את ההחלטה בשנה. קחי לך שנה נוספת שבמהלכה תלמדי להכיר יותר את עצמך – את כישורייך, את תכונותייך ואת שאיפותייך. הבירור הזה יכול להתרחש תוך כדי עבודה בתחום שיש לך עניין בו, או בין כתלי בית המדרש במדרשה, שבה תלמדי להכיר את עצמך טוב יותר דרך הלימוד, ולפעמים אפילו תוך כדי טיול.


ולבסוף, אחרי כל הבירורים והשיקולים לכאן ולכאן, הקשיבי לקול הפנימי שלך ותחושי לאיזה כיוון את נמשכת. מעל הכל, סמכי על בורא העולם שמוביל אותך ומנהיג אותך דרך הבחירות שאת עושה בחיים – לכל תחנה במסלול שלך יש משמעות, גם אם לפעמים היא קצת נסתרת.


אילת יפרח היא מנהלת מוקד יעוץ והכוונה באתר סטנדר


לקבלת ייעוץ אישי בנושא בחירת מקצוע ומסלול לימודים, צור קשר עם מוקד הייעוץ

קישורים שימושיים: