סטנדר אתר לימודים דתי
ספריית המקצועות > ניהול, עסקים ופיננסים > רואה חשבון

רואה חשבון

 

יש לך חשיבה אנליטית? אוהב להתעסק במספרים ולנתח נתונים? יש לך אופי דקדקני ויכולת ירידה לפרטים, וגם יצירתיות מחשבתית? יתכן שתחום ראיית חשבון יתאים לך.

תיאור המקצוע


רואה החשבון אחראי על ייצוג החברה מול רשויות המס, ובקרה על חוקיות הפעולות הכספיות המתבצעות בחברה. במסגרת זו, ממונה רואה החשבון על הכנת הדו"חות הכספיים של החברה לרשויות המס, ומטפל בבקשות ובעיות של החברה מול הרשויות. חשוב לדעת כי ע"פ החוק, רואה חשבון המבצע את הביקורת החשבונאית על החברה לרשויות המס, חייב להיות גורם חיצוני לחברה ואסור לו להיות עובד שלה.

רואי חשבון העובדים בתוך חברה, בתפקידים של מנהלי כספים או חשבים - אחראים על תזרים המזומנים, ההוצאות וההכנסות בחברה ובחירת מקורות המימון להשקעות. המבקר הפנימי של החברה יהיה בד"כ גם רואה חשבון.

על רואה החשבון להיות בקיא בכל חוקי החשבונאות (התקינה החשבונאית) וחוקי המס. שכן פעולות כספיות יכולות להיחשב כפעולות אסורות ופליליות, או לחילופין כשרות ומזכות בהטבות מס שונות. כאן באה לידי ביטוי יצירתיותו ויכולתו המקצועית של רואה החשבון, שכן לצורת התיעוד והדיווח על הפעולות הכספיות משמעות מכרעת בהגדרתן.

למי זה מתאים?


לבעלי חשיבה אנליטית ויצירתית, יכולת ירידה לפרטים, יכולת ניתוח משפטי. העבודה הינה עבודה משרדית. אופי המקצוע הוא התעסקות מאסיבית במספרים ונתונים, אך יכולתו האמיתית של רואה החשבון הוא דווקא בדקדקנות וביצירתיות המשפטית.

תעסוקה במקצוע


מקומות עבודה:
בארץ ישנם מספר משרדי רואי חשבון גדולים, המעסיקים מאות עובדים. מלבדם ישנם מאות משרדים קטנים. כמובן שישנה אפשרות לעבודה במגזר הציבורי במשרד האוצר, במס הכנסה, וברשויות המקומיות. ניתן גם לעבוד כמבקרים, מנהלי כספים, חשבים ויועצים פיננסיים בחברות בכלל המשק.
מספר מועסקים:
13,000 נכון לשנת 2007.
גובה משכורת בענף:
במהלך ההתמחות מקבלים בין שכר מינימום ל-7,000 ₪ בחודש. לאחר קבלת הרישיון השכר עולה בהדרגה, ולאחר שנתיים ניסיון ניתן כבר לצפות לשכר של 8,000 ₪ ומעלה. רואה חשבון שותף במשרד מצליח או מבקרים ומנהלי כספים בחברות, יכולים להגיע למשכורות של 20,000 ₪ ויותר.
גופים מפקחים על הענף:
'מועצת רואי החשבון' של משרד המשפטים, לשכת רואי חשבון בישראל.
אפשרויות לקידום מקצועי:
רואה חשבון שהשתלב בחברת רואי חשבון וצבר וותק וניסיון, יוכל בהמשך להפוך למנהל ביניים בחברה, ואפילו למנהל בכיר או שותף בחברה. אחרים יעדיפו להקים חברה משלהם.

לימודי חשבונאות / ראיית חשבון


איך רוכשים את המקצוע?
נדרש ללמוד תואר ראשון אקדמי בחשבונאות או מנהל עסקים בהתמחות בחשבונאות. הלימודים האקדמיים פוטרים מהרוב המוחלט של מבחני ההסמכה של הלשכה (ישנם 15 מבחנים סה"כ). לחילופין, ניתן ללמוד בבתי ספר מקצועיים ולהיבחן בכל מבחני הלשכה.
לאחר מכן, יש להתמחות במשך שנתיים אצל רואה חשבון או ברשויות המס. בסיום ההתמחות ניתן לגשת לבחינות ההסמכה שעורכת "מועצת רואי החשבון" שבמשרד המשפטים. לעוברים את בחינות המועצה ניתן רישיון עיסוק במקצוע.
איזה תעודות יש בתחום?
תואר ראשון בחשבונאות / מנהל עסקים (B.A.). רישיון רואה חשבון.
תוכן הלימודים (נושאי הקורסים):
חשבונאות פיננסית, דיני מיסים, ביקורת ספרים, חשבונאות ניהולית, מימון, תמחיר ומסים, ניתוח דו"חות כספיים, ביקורת מערכות מידע ממוחשבות, משפט עיסקי, דיני תאגידים, בעיות מדידה, מאזנים מאוחדים, מערכות מידע ומסחר אלקטרוני.
האם דורש התמחות (סטאז')?
כן, נדרשת התמחות של שנתיים.

חיפוש לימודים


  מוסדות שבהם אפשר ללמוד את המקצוע:  לימודי ראיית חשבון / חשבונאות לתואר ראשון 
 
מקצועות נוספים בתחום - ניהול, עסקים ופיננסים:

מנהל עסקים
כלכלן
רואה חשבון
מנהל חשבונות
יועץ השקעות
יועץ מס
מתווך נדל"ן
סוכן ביטוח
שמאי

 

קישורים שימושיים