סטנדר אתר לימודים דתי
ספריית המקצועותיהדות ושרותי דת  > מוהל

מוהל

 

המוהל

תיאור המקצוע


ע"פ ההלכה, חובה למול כל תינוק יהודי בריא בן שמונה ימים. תפקיד המוהל הוא לוודא את כשירות התינוק לברית, להכינו פיזית, לערוך את הברית ולבצע ביקורת על החלמת התינוק לאחר מכן.
תהליך ברית המילה כולל מספר שלבים: חיתוך להסרת העורלה, הוצאת עור דק עם הציפורן ומצוות מציצת הדם.
המוהל מדריך את הורי התינוק על תהליך הברית וההכנות אליה, עורך את טקס הברית והברית עצמה, ובדרך כלל גם מבצע ביקורת על החלמתו של התינוק בימים שאחרי המילה.
מוהלים קונים לעצמם שם על-ידי פרסום מפה לאוזן. בדרך כלל, מוהלים טובים קונים לעצמם שם טוב באזור מגוריהם, וכך יוצרים לעצמם מאגר לקוחות.

למי זה מתאים?


הגמרא במסכת שבת (דף קנ"ו עמוד א') אומרת: "האי מאן דבמאדים יהי גבר אשיד דמא. א"ר אשי אי אומנא אי גנבא אי טבחא אי מוהלא" (תרגום ענייני: מי שנולד במזל מאדים יהיה אדם שופך דמים. רב אשי אומר שהוא יכול להיות מקיז דם, גנב, שוחט או מוהל).
כדי להיות מוהל צריך עצבים חזקים, שכן מילת תינוק כל-כך קטן דורשת התגברות על רגשות החמלה הטבעיים כלפיו, כדי להיות מסוגל לבצע את מצוות המילה. עם זאת, מדובר בזכות להכניס תינוק לחיק עם ישראל, ולקיים מצווה גדולה בה ע"פ המסורת מגיע אליהו הנביא.

תעסוקה במקצוע


מספר מעסיקים:
בישראל כ-50,000 לידות של בנים בשנה. למעשה, כל הורה לינוק זכר הוא מעסיק פוטנציאלי...
מספר מועסקים:
מוהלים עובדים בדרך כלל כעצמאים. במאגר הרבנות הראשית מופיעים 22 מוהלים מומחים ועוד 388 מוהלים מוסמכים. ישנם עוד כמה עשרות רופאים המציעים שירותי ברית מילה, ומספר לא ידוע של מוהלים ללא הסמכה של הרבנות הראשית.
כמה משלמים למוהל?
התעריף שנקבע ע"י הועדה של הרבנות הראשית (עודכן לאחרונה בינואר 06') הוא 1,000 ₪ לברית של מוהל מומחה, ו-750 ₪ לברית שנערכת ע"י מוהל מוסמך.
בפועל, בשל כך שמדובר בשכר מצווה, חלק מהמוהלים אינם נוקבים בסכום עבור ביצוע הברית, ומשאירים להורים את ההחלטה כמה לשלם למוהל. מאידך יש מוהלים שאינם עובדים על-פי המחירון ודורשים סכום גבוה יותר, שיכול להגיע ל- 1,500 עד 2,000 ₪. טקס ברית המילה בהשתתפות המוהל אורך כחצי שעה- שעה, כך שמוהלים מבוקשים עורכים מספר בריתות ביום.
גופים מפקחים על הענף:
"הועדה לפיקוח על מוהלים" של הרבנות הראשית לישראל ומשרד הבריאות. עם זאת, אין כיום הסדר חוקי למעמד המוהלים, ולכן כל אדם יכול לעסוק במקצוע ללא רישיון, אך לבתי חולים ומוסדות דומים אסור להזמין מוהלים ללא תעודה מהוועדה המפקחת.

לימודי הסמכה למוהל

איך רוכשים את המקצוע?
על מנת לקבל רישיון לבצע ברית מילה מטעם הרבנות הראשית יש לעבור תהליך הסמכה שכולל מבחן בהלכה, מבחן ידע ברפואה ומבחן מעשי, שבו נבדקות יכולות המוהל בעת ביצוע ברית מילה. עם תום תהליך ההסמכה עוברים הנתונים של המוהל לוועדה וזו מחליטה אם להעניק לו רישיון.
ועדה נוספת, שמורכבת משני מוהלים מומחים ושני רופאים, מזמנת את המוהל המועמד לעבור מבחן בידע רפואי. מבחן זה כולל חומר תיאורטי בנושא עצירות דם, סטריליזציה, עזרה ראשונה וכירורגיה.
איזה תעודות יש בתחום?
תעודת 'מוהל מוסמך' - למוהל מוסמך מותר לבצע בריתות לתינוקות עד גיל שנה בלבד.
תעודת 'מוהל מומחה' יקבל מוהל מוסמך בעל וותק רב שעמד בבחינות נוספות.

תוכן הלימודים:
הכשרה בתחום המעשי-כירורגי, הכשרה בתחום ההלכתי-עיוני.
האם דורש התמחות (סטאז')?
נדרשת תקופת התמחות כשוליה של מוהל מוסמך.

חיפוש לימודים


מוסדות שבהם אפשר ללמוד את המקצוע:
 
מקצועות נוספים בתחום - לימודי יהדות ושירותי דת:

משגיח כשרות
שוחט
מוהל
סופר סת"ם