סטנדר אתר לימודים דתי
ספריית המקצועותמדעי החברה והרוח > פסיכולוגיה

לימודי פסיכולוגיה

 

מסקרן אותך להבין את נפש האדם? יש לך יכולת להקשיב, להבין ולהזדהות עם בעיות של אנשים, ורצון לסייע להם? יש לך יכולת שכלית גבוהה, כושר ניתוח וחשיבה מעמיקה? רוצה מקצוע מכובד ומוכנ/ה להשקיע שנים ארוכות של לימודים והתמחות כדי לרכוש אותו? אולי יתאים לך ללמוד פסיכולוגיה.

תיאור המקצוע


פסיכולוג הוא אדם העוסק בחקר הנפש, התפיסה וההתנהגות (פסיכולוגיה = מדע הנפש). הפסיכולוג בודק את ההשפעות המנטאליות, הגופניות והחברתיות של הסביבה והחברה על הפרט, במטרה לספק לו טיפול מתקן.

מטרת הפסיכולוגיה היא לנסות ולהכניס חוקיות בהתנהגות האנושית, ובאמצעותה לנבא ברמה מסוימת את ההתנהגות העתידית של אלו שעליהם חלה החוקיות.

מדע הפסיכולוגיה עוסק במספר תחומים של ההתנהגות:

פסיכולוגיה קלינית - עוסקת באיבחון וטיפול בבעיות נפשיות והתנהגותיות, כגון התמכרויות בעיות בזהות עצמית, זוגיות ועוד.
פסיכולוגיה שיקומית – איבחון וטיפול באנשים בעלי נכויות ומגבלות גופניות, ונפגעי טראומה.
פסיכולוגיה חינוכית – עוסקת בייעוץ והדרכה במערכת החינוך, בסיוע לתלמידים, הורים, וצוותי ההוראה.
פסיכולוגיה התפתחותית - עוסקת בשינויים ההתנהגותיים והנפשיים שאדם עובר מילדות לבגרות, ובטיפול בבעיות התנהגותיות, חברתיות ונפשיות של ילדים, כתוצאה מתנאי הגדילה שלהם.
פסיכולוגיה ארגונית – עוסקת בייעוץ, תכנון ויישום של תהליכים באירגונים, על בסיס הבנת יחסים חברתיים כגון מנהיגות, מוטיבציה, קבלת שינויים, התייעלות, קבלה לעבודה ועוד.
פסיכולוגיה רפואית - עוסקת ביחסי הגומלין שבין הגוף לנפש, ובהשפעה של משתנים נפשיים וחברתיים על משתנים גופניים, כגון פריצת תחלואה ועוד.

הלומדים לתואר בפסיכולוגיה יכולים לבחור תחום התמחות ולאחר מכן להתמקצע ולעבוד בתחום, אם כמאבחן ומטפל, אם כחוקר ואם כיועץ בתחומים הרלוונטיים.

למי זה מתאים?


פסיכולוג צריך להיות בעל יכולת הקשבה, התחברות והבנת הזולת, סבלנות רבה, אכפתיות, כישורים חברתיים ויכולת יצירת אמון אישי. בנוסף הוא נדרש ליכולת ניתוח, חשיבה מעמיקה, כושר ביטוי ויכולת שכנוע.

תעסוקה במקצוע


מקומות עבודה:
ניתן לעבוד כפסיכולוג עצמאי, או בקליניקות פרטיות; במשרדי ממשלה וגופים ממשלתיים, ברשויות מוניציפאליות, חברות כח-אדם, עמותות וארגונים חברתיים, בתי חולים וקופות חולים. בעלי תארים מתקדמים יכולים גם לעסוק במחקר.
מספר מועסקים:
בישראל ישנם כ-7,000 פסיכולוגים, נכון לשנת 2007.
גובה משכורת בענף:
תלוי מאוד בתחום ההתמקצעות והיכן עובדים (מגזר פרטי או ממשלתי), מסיימים טריים של תואר שני יכולים לצפות לשכר שנע בין 5,000 ל-8,000 ש"ח בחודש. בעלי ניסיון רב בתחום ובעלי תואר דוקטור יכולים להגיע למשכורות של עשרות אלפי שקלים בחודש.
גופים מפקחים על הענף:
משרד הבריאות.

לימודי פסיכולוגיה


איך רוכשים את המקצוע?
יש ללמוד לתואר ראשון ושני בפסיכולוגיה, באחת האוניברסיטאות. תואר ראשון אינו מספיק כדי לעבוד במקצוע, שכן במהלכו נלמדים רק קורסי הבסיס של המקצוע, ובמהלך התואר השני עוברים את ההתמחות באחד מתחומי המשנה של הפסיכולוגיה. לאחר סיום התואר השני ניתן להירשם בפנקס הפסיכולוגים, אך כדי להתחיל לטפל באנשים יש לעבור התמחות מעשית של שנתיים בתחום של ההתמחות בלימודי התואר השני, במשרה מלאה אצל פסיכולוג מדריך שאושר ע"י מועצת הפסיכולוגים של משרד הבריאות, ובמוסד שאושר על ידם.
בתום ההתמחות יש לגשת לבחינה של מועצת הפסיכולוגים על מנת לקבל תואר מומחה.
איזה תעודות יש בתחום?
תואר ראשון (B.A.) בפסיכולוגיה. תואר שני (M.A.) בפסיכולוגיה, ותעודת פסיכולוג. לפי החוק, רק מי שיש לו תואר שני לפחות, רשאי להירשם כפסיכולוג בפנקס הפסיכולוגים של משרד הבריאות. רישום כפסיכולוג לא דורש דברים נוספים מעבר לקבלת תואר שני בפסיכולוגיה.
תעודת פסיכולוג מומחה המאפשרת עבודה בטיפול, ניתנת לאחר השלמת ההתמחות ועמידה בבחינה המסכמת.

תוכן הלימודים (קורסים שנלמדים בתואר הראשון):
מבוא לפסיכולוגיה, תיאוריות באישיות, פסיכולוגיה פיזיולוגית, פסיכולוגיה חברתית, יסודות פיזיולוגיים של ההתנהגות, פסיכולוגיה קוגניטיבית, סטטיסטיקה, שיטות ודרכי מחקר בפסיכולוגיה, תורת האישיות, פסיכולוגיה התפתחותית של הילד, פסיכולוגיה התפתחותית של המבוגר והזקן, תורת המבחנים, תפיסה חושית, פסיכופתולוגיה, פסיכואנליזה, למידה, זכירה, תפיסה התפתחותית, מבחנים והערכה, יחסים בינאישיים, בין פסיכולוגיה לרפואה, פסיכולוגיה של בחירת צרכנים, הנדסת גורמי אנוש, משבר ושינוי בחיי הילד ומשפחתו, התאבדות ומניעתה, שינה התפתחות ופסיכולוגיה בילדים, מודלים מוחיים למשמעות רגשית באדם, תפיסת פרצופים, מושגי יסוד בנוירופסיכולוגיה, נוירופסיכולוגיה של רגשות והתנהגות מרחבית, נוירופסיכיאטרייה, ועוד.
האם דורש התמחות (סטאז')?
כן, של שנתיים במשרה מלאה, בתחום של ההתמחות בלימודי התואר השני. ההתמחות נערכת אצל פסיכולוג מדריך שאושר ע"י מועצת הפסיכולוגים של משרד הבריאות, ובמוסד שאושר על ידם.

חיפוש לימודים


  מוסדות שבהם אפשר ללמוד את המקצוע: לימודי פסיכולוגיה לתואר ראשון
  תואר שני בפסיכולוגיה במכללות

 
מקצועות נוספים בתחום:

מדעי ההתנהגות
עבודה סוציאלית
קלינאות תקשורת
ריפוי בעיסוק
אימון אישי
תרפיה באמנויות

קישורים שימושיים: