סטנדר אתר לימודים דתי

האם תואר אקדמי מבטיח תעסוקה?

קצת סטטיסטיקה על שיעור התעסוקה של בוגרי מכללות אקדמיות והשכר הממוצע שלהם.

 

לאחרונה פורסמו נתונים סטטיסטיים של המועצה להשכלה גבוהה (המל"ג), המשווים בין בוגרי מכללות ואוניברסיטאות בארץ בכמה פרמטרים: ציון פסיכומטרי ממוצע, שכר שנתי ממוצע לאחר שנתיים מקבלת התואר הראשון, ושיעור תעסוקה של הבוגרים לאחר שנתיים מקבלת התואר הראשון.
 

שיעור תעסוקה של הבוגרים

מנתוני המל"ג עולה כי שיעור התעסוקה הגבוה ביותר לאחר שנתיים מקבלת התואר הראשון נמצא אצל בוגרי מכללת יעקב הרצוג בגוש עציון, שם עומד שיעור התעסוקה על 96%. לאחריהם באה מכללת תלפיות עם 94%, מכללת ליפשיץ עם 93% תעסוקת בוגרים, מכללה ירושלים ומכללת הדסה עם 92%, מכללת יהודה ושומרון, מכללת מורשת יעקב ומכללת אורות ישראל עם כ- 90%, והמכללה האקדמית נתניה ואוניברסיטת בר אילן עם 88% תעסוקת בוגרים לאחר שנתיים מקבלת התואר.
 

שכר שנתי ממוצע

עוד עולה מנתוני המל"ג כי בוגרי המרכז האוניברסיטאי אריאל בשומרון ובוגרי הטכניון משתכרים הכי הרבה מבין בוגרי המוסדות האקדמיים, עם שכר ממוצע של כ- 131,000 ש"ח לשנה לאחר שנתיים מקבלת התואר הראשון. אחריהם נמצאות המכללה האקדמית הדסה ירושלים עם 118,985, מכללת שערי משפט ומכללת יעקב הרצוג עם כ- 114,000 בית הספר הגבוה לטכנולוגיה עם כ- 110,800 והמכללה האקדמית נתניה עם כ- 103,400 הכנסה שנתית ממוצעת לבוגר.
 

ציון פסיכומטרי

הממלכתיות דתיות להכשרת מורים הן בעלות ציון משולב ממוצע גבוה מהממלכתי, ומכללת יעקב הרצוג היא בעלת הציון המשולב הגבוה ביותר מבין המכללות. הסטודנטים במכללת הרצוג הם בעלי הציון הפסיכומטרי הממוצע הגבוה ביותר - 610; אחריהם נמצאת המכללה לבנות בירושלים עם ממוצע 570 ואחריהם המכללה לחינוך גופני ולספורט במכון וינגייט עם 508.

מבין האוניברסיטאות, מובילים תלמידי הטכניון - עם ציון ממוצע ל 659, אוניברסיטת תל אביב - 629, והאוניברסיטה העברית - 617.