סטנדר אתר לימודים דתי
ספריית המקצועותתקשורת, פרסום ומקצועות הבמה > דוברות ויחסי ציבור

דוברות ויחסי ציבור

 

אוהב/ת לדבר וליצור קשרים עם אנשים? יש לך כישרון להידחף ולעזור לאחרים להידחף למקום הנכון בזמן הנכון? יודע/ת להתבטא מצויין בעל פה ובכתב, לעשות רושם טוב ולעשות יחסי ציבור לנושאים שברצונך לקדם? רשות הדיבור אליך...

תיאור המקצוע


תפקיד הדוברות ויחסי הציבור נועד להביא לחשיפה חיובית של פעילות הארגון לקהל הרחב באמצעות כלי התקשורת השונים, בדרכים גלויות ומוסוות.

כלי התקשורת הפכו לגורם מרכזי בחיינו, המאפשר באמצעותו להשיג מטרות שונות עבור ארגונים עסקיים, חברתיים, ממשלתיים ועבור אנשים פרטיים. המדיה כיום הינה מעצבת זהויות, ולכן עבודתם של אלו המזינים אותה במידע, היא הכרחית, משפיעה, מחנכת ומשנה צורות חיים באופן תמידי.

בשונה מפרסום בתקשורת, בו קונה הארגון שטח פרסום כדי להעביר את המסר שלו, איש יחסי הציבור עושה שימוש בפן העיתונאי של המדיה התקשורתית, המייצר אמינות גבוהה יותר, ואינו דורש עלות. בעזרת חשיפות עיתונאיות, בונה איש יחסי הציבור את התדמית של החברה, האירגון או האדם ששוכר את שרותיו, ומעביר את המסרים שלהם לציבור באמצעות כלי התקשורת השונים.

הדובר מייצג את הארגון בפני העיתונאים, ומעביר את המסרים של החברה בעצמו באמצעות ראיון או מסירת הודעות לתקשורת, במקום שהחברה עצמה תעשה זאת.

אנשי יחסי הציבור פועלים ללא חשיפה אישית, ופעילותם נעשית "מאחורי הקלעים" של התקשורת הגלויה. לעיתים הם נדרשים להיחשף ואז הם פועלים כדוברים.

העבודה דורשת בין השאר יצירת קשרים אישיים עם עיתונאים, כדי להטות את הסיקור העיתונאי לטובת הגוף אותו מייצגים, אם כדי לייצר חשיפה חיובית או כדי למנוע סיקור שלילי.

האחריות על תדמית החברה והמיתוג שלה בפני הציבור הרחב, מוטלת על כתפי אנשי יחסי הציבור והדוברות.

העבודה כוללת תכנון וגיבוש תדמית הארגון והמסרים שלו, כתיבת מסרים לתקשורת ודחיפתם לכלי המדיה השונים, ארגון אירועים ודאגה לסיקורם בכלי התקשורת, יצירת סיפורים תקשורתיים ("ספינים") ועוד.

למי זה מתאים?


העבודה דורשת יכולת תקשורת גבוהה מאוד עם אנשים, יכולת ניסוח גבוהה מאד בכתב ובעל פה, והרבה יצירתיות. העבודה נעשית לעיתים תחת לחץ של זמן, כמות משימות רבה ודרישות של הלקוח לפתרון בעיות במהירות. נדרשת יכולת עמידה בלחצים, התמודדות עם משברים, מוכנות לעבודה בשעות לא רגילות ויכולת יצירת והפעלת קשרים אישיים.

כמובן שנדרשת גם אהבה לאקטואליה ומעקב אחרי החדשות בתחומים שונים באופן שוטף.

תעסוקה במקצוע


מקומות עבודה:
ישנם בישראל מאות משרדי יחסי ציבור. חלק ממשרדי יחסי הציבור פועלים גם כמשרדי פרסום או לצד משרד פרסום. ניתן לשמש גם כשכיר בחברות וארגונים גדולים, ממשלתיים ומוניציפאליים המחזיקים משרות דוברות ויחסי ציבור.
מספר מועסקים:
כ-10,000 איש.
גובה משכורת בענף:
למתחילים המשכורת היא כ-4,000 ₪ לחודש, שכר הותיקים יכול להגיע ל-12,000 עד 15,000 ₪ לשכירים.
גופים מפקחים על הענף:
אין.

לימודי דוברות ויחסי ציבור


איך רוכשים את המקצוע?
למעשה, אין הסמכה אחידה בתחום זה, ואין דרישה חוקית להסמכה מקצועית כדי לעסוק בתחום. עם זאת, עשרות מוסדות מציעים לימודי תקשורת, פרסום, יחסי ציבור ודוברות במגוון מסלולי לימודים. במוסדות אקדמיים מציעים לימודים לתואר ראשון בתקשורת, ובתי ספר מקצועיים מציעים תעודת גמר מטעמם. בשל אופי המקצוע, מוסדות רבים דורשים לעבור ראיון אישי ומבחני מיון לפני הקבלה ללימודים.
יש לדעת כי רבים מבין העובדים בתחום אינם בוגרי תואר או תעודה, אלא מומחים בתחומי ידע שונים שבהם עוסקת התקשורת.
איזה תעודות יש בתחום?
תואר ראשון ושני בתקשורת (המונים), או תעודות גמר.


תוכן הלימודים (נושאי הקורסים שנלמדים בד"כ):
מושגי יסוד בתקשורת המונים, תקשורת ודעת קהל, יחסי ציבור ומנהל ציבורי, ניהול יחסי ציבור בארגון עסקי, מחקרי שוק, מיתוג, כלי מדידה, תקשורת שיווקית, אסטרטגיה תקשורתית, קוד אתי, טיפול במשברים, איסוף מידע, עבודה מול לקוחות, הכנת תוכנית יחסי ציבור ללקוח, זיהוי וניתוח ידיעות בתקשורת, כתיבת הודעות לתקשורת, חדירה לתקשורת, הכנת מסיבת עיתונאים, יחסי הגומלין בין פרסום ויחסי ציבור, תפקיד ומעמד הדובר, טכניקות עבודה, דוברות מול תקשורת, יחסי ציבור, תפקידיו של איש יחסי הציבור, יחסי משפט ותקשורת, תרבות ותקשורת.
במהלך הלימודים נחשפים לערוצי התקשורת, יחסי הציבור וההסברה הפועלים בישראל, תוך הבנת חשיבותם ותרומתם לארגון.
האם דורש התמחות (סטאז')?
לא.

חיפוש לימודים


   מוסדות שבהם אפשר ללמוד את המקצוע: לימודי דוברות ויחסי ציבור - לימודי תעודה
   לימודי תקשורת לתואר ראשון