סטנדר אתר לימודים דתי
ספריית המקצועות > יהדות ושרותי דת > סופר סת"ם

סופר סת"ם

 

רוצה להתפרנס מעיסוק שיש בו קדושה? יש לך הרבה סבלנות, יכולת ריכוז ודייקנות, וגם כתב יפה? אולי יתאים לך להיות סופר סת"ם.

תיאור המקצוע


סת"ם הינן ראשי תיבות של ספרי תורה, תפילין ומזוזות. סופר סת"ם הינו אדם העוסק בכתיבה שלהם על-גבי קלף, בעזרת קולמוס (נוצה) ובדיו מיוחד, ע"פ דרישות ההלכה. ישנם סופרים הכותבים גם ספרי נביאים וכתובים (הפטרות ומגילות), כתובות ופרשת "פיטום הקטורת". הסופר כמובן אינו ממציא כלום, אלא רק מעתיק מספרים קיימים ויוצר למעשה עותק חדש, "נאמן למקור".

זהו מקצוע עתיק, אך הוא אינו עתיד להיעלם מהשוק, שכן הדרישה ההלכתית לכתיבה היא עבודת יד בקדושה, ולא ניתן להשתמש בספרי תורה, תפילין ומזוזות מצולמים, סרוקים או מודפסים.
בכוונתו, בדיבורו ובמעשיו מקשר הסופר את העצמים הדוממים לעולמות הרוחניים. על סופר סת"ם לכתוב על קלף או גויל העשוי מעור של בהמה טהורה, ובדיו מיוחדת הנעשית לפי "מתכון" עתיק-יומין.

כתיבת ספר תורה אורכת כשנה, וכתיבת תפילין ומזוזות אורכת מספר שעות עד מספר ימים. לאחר כתיבת ספר תורה יש לערוך לו הגהה, כיום נהוג לערוך הגהה ממוחשבת והגהה אנושית.
חוץ מבכתיבת סת"ם, ניתן גם לעבוד בתיוג ספרי תורה (הוספת תגין לאותיות) או כמגיה של ספרי תורה.

למי זה מתאים?


מסופר סת"ם נדרשת יכולת ריכוז, סבלנות ודייקנות מירבית, שכן טעויות קטנות עלולות לפסול את הכתוב, ולהוריד לטימיון עבודה רבה. על הסופר להיות מיומן היטב בכתיבת האותיות ולכתוב בדייקנות ובבהירות מירבית, וכדי להגיע לרמת כתיבה גבוהה, יש יתרון לבעלי כשרון אומנותי בציור וכדומה. ההלכות הדורשות הקפדה בשעת הכתיבה צריכות להיות ברורות ומשוננות אצל הסופר, כדי למנוע טעויות. ע"פ ההלכה, רק גבר יכול להיות סופר סת"ם, אולם אישה יכולה לכתוב מגילת אסתר לנשים, מפני "שאף הן היו באותו הנס".

תעסוקה במקצועגובה משכורת בענף:
מרבית הסופרים עובדים כעצמאים. השכר נגזר מכמות המכירות, מהירות הכתיבה של הסופר ואיכותה.
גופים מפקחים על הענף:
סופרי סת"ם כפופים להלכות כתיבת סת"ם המפורטים ב"מסכת סופרים" ושנפסקו ב'שולחן ערוך' ובשאר הפוסקים. הרבנות הראשית לישראל ומכון "משמרת סת"ם" עורכים מבחני הסמכה בתחום.

לימודי סופרות סת"ם

איך רוכשים את המקצוע?
מתקיימים קורסים לכתיבת סת"ם בכל הארץ. הקורסים בתשלום, אך מובטלים יכולים לעבור קורס של משרד העבודה בחינם. בד"כ ניתן לבחור בין לימוד קבוצתי לבין קורס פרטי. ניתן גם ללמוד לבד את ההלכות, להבחן ולקבל הסמכה במכון משמרת סת"ם בבני ברק.

איזה תעודות יש בתחום?
תעודת סופר סת"ם, תעודת מגיה פוסק בענייני סת"ם (חייב להיות בעל תעודת סופר סת"ם).

תוכן הלימודים:
לימוד הלכות סת"ם - צורת האותיות, שיטות להכנת קולמוסים, אימוני כתיבה, מחיקות, הכנת הקלף, בחירת חומר הדיו, הקלף ובתי התפילין, הכנסת פרשיות וסגירת הבתים, לימוד צורת אותיות ע"פ כתב ספרדי, אשכנזי וחסידי.
האם דורש התמחות (סטאז')?
לא.

חיפוש לימודים


מוסדות שבהם אפשר ללמוד את המקצוע: לימודי סופרות סת"ם
 
מקצועות נוספים בתחום - לימודי יהדות ושירותי דת:

משגיח כשרות
מוהל
שוחט