סטנדר אתר לימודים דתי
ספריית המקצועות > הנדסה, מחשבים ומדעים > מהנדס מכונות

מהנדס מכונות

 

אם כבר מגיל קטן היית סקרן לפרק מכשירים ולהבין איך הם פועלים, אם אתה טיפוס טכנולוגי ורוצה לתרום לעולם בפיתוח ותכנון של מכונות ומערכות טכנולוגיות מתקמות, אם יש לך חשיבה אנליטית ויכולת ניתוח ומחקר, ואתה רוצה להתעסק בתכנון וביצוע של פרוייקטים ממשיים ולא בתיאוריות מופשטות - אולי יתאים לך להיות מהנדס מכונות.

תיאור המקצוע


מהנדס מכונות מתעסק בתכנון, פיתוח וייצור של מערכות מכניות שונות, ומערכות מבוססות אנרגיה. מערכות אלו כוללות כלי רכב ותעופה, מכונות ייצור ובקרה תעשייתיות, מכשירים ביתיים, מערכות מיזוג אויר, מבנים חכמים, תחנות כח, מכשור רפואי, רובוטים לשימושים שונים, ועוד.

תחום זה למעשה משמש כבסיס להתפתחות הטכנולוגית של התעשייה המודרנית, ובשל כך יכול מהנדס מכונות לעבוד במגוון רחב של תחומי התמחות בפיתוח, ייצור ומחקר.

השכלת מהנדס מכונות כוללת כיום ידע מתחומי הנדסה שונים, כדי להקנות לו את הכלים לפתח מערכות חדשות, בעיקר בעידן התכנון באמצעות מחשב (תיב"ם), ההולך ומעמיק את אחיזתו בתעשיות השונות.

מהנדס מכונות יכול לעסוק גם בתחום השימוש באנרגיה – פיתוח מקורות אנרגיה, שימושים שונים באנרגיה ובהשפעות של הניצול שלה, כגון: בקרת אקלים, התפלת מים, זיהומי אוויר, ועוד.

תחום הנדסת המכונות נושק כיום גם לתחומים אחרים כגון אלקטרוניקה, בתחום ייצור חומרה למחשבים ומיקרו מערכות, הכוללות רכיבים אלקטרוניים. תחום זה מתפתח בשנים האחרונות לתחום הנקרא מכרוניקה - שילוב של מכניקה, אלקטרוניקה ומחשבים.

למי זה מתאים?


לבעלי חשיבה אנליטית והבנה טכנית, יכולת ניתוח ומחקר.

תעסוקה במקצוע


מקומות עבודה:
מהנדס מכונות יכול לעבוד במפעלי תעשיה, בחברות העוסקות בפיתוח ומחקר בתחומים כגון מכשור רפואי, תעשיות ביטחוניות, תעשיות הייטק - בתחום החומרה, רובוטיקה ושבבים, במכוני מחקר ועוד.
מספר מועסקים:
כ-9,500 איש, נכון לשנת 2007.
גובה משכורת בענף:
לאחר צבירת ניסיון של שנתיים-שלוש בענף, המשכורות נעות בדרך כלל בטווח שבין 10,000 ל-15,000 ₪ בחודש.
גופים מפקחים על הענף:
רשם המהנדסים במשרד התעשייה, המסחר והתעסוקה (התמ"ת).

לימודי הנדסת תוכנה / תיכנות


איך רוכשים את המקצוע?
לימודים אקדמיים במכללות או באוניברסיטאות שנמשכים ארבע שנים.
איזה תעודות יש בתחום?
תואר ראשון בהנדסת מכונות (B.Sc.). בתום הלימודים ניתן להירשם בפנקס המהנדסים של משרד התמ"ת.
תוכן הלימודים (נושאי הקורסים):
אלגברה ליניארית, אלקטרוניקה, אמינות ואבטחת איכות, אנליזה הרמונית, אנליזה נומרית, ביולוגיה, גרפיקה הנדסית, דינאמיקה של גוף קשיח, זרימה במערכות ביולוגיות, חשבון דיפרנציאלי ואינטגרלי (חדו"א), חוזק חומרים, חיישנים רפואיים, חלקי מכונות, יישומי מחשב בהנדסה, כלכלה הנדסית, הסתברות, כימיה, רובוטיקה, תכנות, מכונות חשמל, מכניקה פיזיולוגית, מכניקת זורמים שימושית, מכרוניקה, מעבר חום, מעגלי הספק אלקטרוניים, מערכות זמן אמת, מערכות ייצור כוח וחום, מערכות ייצור ממוחשבות, מערכות לוגיות, מערכות ליניאריות, מערכות משובצות מחשב- בקרת תהליכים, מערכות רכב ומנועי שריפה פנימית, משוואות דיפרנציאליות חלקיות, משוואות דיפרנציאליות רגילות, ניהול מערכתי של פרויקטים, סטטיקה של גוף קשיח, עיבוד וזיהוי תמונה, עיבוד ספרתי של אותות, פונקציות מרוכבות, פיזיולוגיה, חשמל ומגנטיות, מכניקה, שיטות חישוביות בהנדסה, תהליכי ייצור, תורת הבקרה, תורת הזרימה, תורת החומרים, תורת הייצור, תורת התנודות, תיב"ם ואלמנטים סופיים, תכנון תרמי של ציוד אלקטרוני, תכן מבנים, תכן מכאני, תכן מנגנונים, תרמודינאמיקה.

בשלב מתקדם של הלימודים, בוחר כל סטודנט את תחום ההתמחות שלו בהתאם למה שמציע מוסד הלימודים, והוא מתמקד באותו תחום בעזרת קורסים נוספים, וביצוע פרוייקט גמר באותו נושא.

רשימה חלקית של התמחויות בתחום: רובוטיקה בקרה ומכטרוניקה, הנדסה אופטית במכונות, ביומכניקה, מערכות אנרגיה, הנדסה ימית, הנדסה גרעינית ועוד.

האם דורש התמחות (סטאז')?
לא.

חיפוש לימודים


  מוסדות שבהם אפשר ללמוד את המקצוע: לימודי הנדסת מכונות

 

מקצועות נוספים בתחום - הנדסה, מחשבים ומדעים:

מהנדס תעשייה וניהול
מהנדס תוכנה
מהנדס כימיה
הנדסה אזרחית, מהנדס בניין
מהנדס חשמל ואלקטרוניקה
 

קישורים שימושיים

רשם המהנדסים במשרד התמ"ת
אגודת מהנדסי מכונות
ארגון המהנדסים והאדריכלים העצמאיים בישראל