סטנדר אתר לימודים דתי
ספריית המקצועות > הנדסה, מחשבים ומדעים > מהנדס כימיה

מהנדס כימיה

 

אם אתה אוהב לעסוק במחקר וניסויים מדעיים, ולחקור תכונות של חומרים, ואם מעניין אותך ליישם את הידע והמחקר המדעי בשטח, בייצור ובפיתוח תעשייתי - אולי יתאים לך להיות מהנדס כימיה.

תיאור המקצוע


מהנדס כימיה עוסק במימוש היכולות הטמונות בחומרים שונים לשימושים תעשייתיים. עיקר תפקידו הוא, למצוא את הדרך בה ניתן לעשות שימוש כלכלי בחומרים על מנת לשפר מוצרים בהיבטים של משקל, שרידות, עמידות בחום, אסתטיקה ועוד, או לפתח מוצרים חדשים על בסיס חומרים חדשים ושילוב בין חומרים.

כימאי רגיל מפתח וחוקר חומרים במעבדה, מהנדס הכימיה בתפקידו הקלאסי עושה את החיבור שבין שלב המחקר לשלב הייצור, בעזרת הידע ההנדסי שלו, הכולל תחומים משיקים כפיזיקה וביולוגיה.

ההבדל בין כימאי למהנדס כימיה הוא היכולת של המהנדס להביא את תכונות החומר לידי שימוש בייצור תעשייתי, כולל כדאיות כלכלית. אולם, גם מהנדסי כימיה עוסקים במחקר ופיתוח של חומרים חדשים ושימושים חדשים בחומרים קיימים.

המחקר כולל יצירת פעולות כימיות שונות במטרה לשנות הרכב כימי טבעי של חומרים, הפרדת וזיקוק חומרים, מחזור חומרים. ההנדסה הכימית עוסקת בחומרים כגון: מתכות, פולימרים, פלסטיק, נייר, נפט, דלקים, צבעים, דשנים, חומרי ניקוי, בשמים, גזים שונים ותרופות.

כמעט בכל ייצור של מוצר מורכב נדרשת מומחיותו של מהנדס כימיה, על מנת לבחור את חומרי הגלם המתאימים לתכונות הנדרשות מהמוצר, ואת שיטות הייצור שלו.
מהנדס כימיה נדרש להכיר היטב את החומרים הקיימים ואת תכונותיהם, ולהיות מסוגל לחקור ולפתח חומרים מהשלב האטומי והמולקולארי עד לשלב היישום והשימוש התעשייתי.

תחומי העיסוק של מהנדס כימיה מגוונים: הוא יכול לעבוד בתהליכי הפקה וייצור של מוצרים כימיים לתעשיות שונות, בפיקוח ובקרה על תהליכי ייצור כימיים, בפיתוח משאבי אנרגיה חדשים, בפיתוח מוליכים למחצה למחשבים, בהנדסה ביו-רפואית, בפיתוח תרופות, בהתפלת מי-ים, בטיפול במפגעים וזיהומים סביבתיים, בפיתוח בתעשיית המיקרו-אלקטרוניקה והביו-טכנולוגיה, בפיתוח טכנולוגיות מזון, בניצול מחצבים, ביישומים של חומרים באמצעי לחימה ועוד.

למי זה מתאים?


מהנדס כימיה צריך להיות בעל יכולת חשיבה אנליטית, יצירתיות, הרבה סבלנות ודייקנות (מחקר במיוחד אורך זמן רב), יכולת התמקדות בפרטים הקטנים.

תעסוקה במקצוע


מקומות עבודה:
ניתן לעבוד בתחומי תעשייה שונים, בהם תעשיות פטרוכימיות, פלסטיק, דשנים וכימיקלים, תעשיית המזון, תעשיות נפט, תעשיות זכוכית, חברות לפיתוח וייצור תרופות, תעשיות ביוטכנולוגיות, חברות העוסקות במחצבים שונים ומיקרו אלקטרוניקה, והתפלת מים. ניתן גם לעבוד במכוני מחקר, תעשיות ביטחוניות ומכבי אש.
גובה משכורת בענף:
השכר מאוד משתנה, בהתאם לסוג התעשייה בו עובדים. ככלל, השכר למתחילים נע בין 5,000 ל-10,000 ₪ לחודש, כשבהתאם לסוג התעשייה ניתן לשפר את רמת השכר תוך מספר שנות ותק, בכמה אלפי ₪ בחודש.
גופים מפקחים על הענף:
רשם המהנדסים במשרד התעשייה, המסחר והתעסוקה (התמ"ת).
אפשרויות לקידום מקצועי:
ניתן להתקדם לתפקידי יעוץ, ניהול צוותים ופיקוח ובקרה חיצונית.

לימודי הנדסת כימיה


איך רוכשים את המקצוע?
לימודים אקדמיים במכללות או באוניברסיטאות שנמשכים ארבע שנים.
איזה תעודות יש בתחום?
תואר ראשון בהנדסת כימיה (B.Sc.). בתום הלימודים ניתן להירשם בפנקס המהנדסים של משרד התמ"ת.
תוכן הלימודים (נושאי הקורסים):
הלימודים לתואר כוללים לימודי יסוד בתחום ההנדסה כמתמטיקה, פיזיקה, מחשבים, ביולוגיה, תכנות שפת C, סטטיסטיקה, מתמטיקה שימושית.

הקורסים בתחום הכימיה כוללים:
כימיה כללית, כימיה אנליטית, כימיה פיסיקלית, כימיה אורגנית, ביוכימיה, כימיה אי-אורגנית, כימיה קוואנטית, מאזני חומר ואנרגיה, תכונות פיסיקליות של גזים, נוזלים ומוצקים, תופעות מעבר חומר ואנרגיה, תרמודינמיקה של חומרים, תכנון ריאקטורים כימיים, בקרת תהליכים, ביוטכנולוגיה, חומרים מתקדמים, הנדסת תהליכים, מכניקה סטטיסטית, מכניקת מוצקים, מכניקה של זורמים, כימיה אורגנית ופולימרים, תכונות ושימוש של חומרים מתכתיים, קורוזיה ושיטות הגנה, תכונות חומרים אלקטרוניים, אלקטרומגנטיות, מבנה ותכונות של חומרים הנדסיים, חומרים קרמים ורפרקטורים, תכונות ושימוש של חומרים פלסטיים, תהליכי יצור ועיבוד חומרים ועוד.

בשנה ג' של הלימודים נרשמים להתמחות. ניתן להתמחות בביו-טכנולוגיה, הנדסת חומרים, טכנולוגיות סביבתיות, ננו-טכנולוגיות, הנדסת תהליכים.

בסיום הלימודים יש להגיש פרוייקט גמר בתחום ההתמחות.

האם דורש התמחות (סטאז')?
לא.

חיפוש לימודים


  מוסדות שבהם אפשר ללמוד את המקצוע: לימודי הנדסת כימיה לתואר ראשון

 

מקצועות נוספים בתחום - הנדסה, מחשבים ומדעים:

מהנדס מכונות
מהנדס תעשייה וניהול
מהנדס תוכנה
הנדסה אזרחית, מהנדס בניין
מהנדס חשמל ואלקטרוניקה
 

קישורים שימושיים