סטנדר אתר לימודים דתי
ספריית המקצועות > הנדסה, מחשבים ומדעים > מהנדס חשמל ואלקטרוניקה

מהנדס חשמל ואלקטרוניקה

 

מהנדס חשמל.

תיאור המקצוע


באופן כללי, תחום הנדסת חשמל ואלקטרוניקה עוסק במחקר ופיתוח של חשמל, אלקטרוניקה ואלקטרומגנטיות. ההבדל בין שני התחומים הוא, שהנדסת חשמל עוסקת בשימוש בחשמל כאמצעי להעברת אנרגיה, בעוד הנדסת אלקטרוניקה עוסקת בשימוש בחשמל כאמצעי להעברת אינפורמציה.

תחום הנדסת החשמל מכיל מגוון רחב של תת-תחומים ביניהם הספק, אלקטרוניקה, אלקטרואופטיקה, בקרה, עיבוד אותות ותקשורת נתונים. הנדסת החשמל והאלקטרוניקה הובילה לפיתוח סוגים רבים של התקנים חשמליים ואלקטרוניים בהם אנו משתמשים מידי יום, וניתן לומר כי כל פעולה חשמלית ואלקטרונית איתה אנו נפגשים במהלך היום, החל מהדלקת אור, שימוש במחשב, נסיעה ברכב וחימום אוכל במיקרוגל, מקורם בתחום ידע זה.

לימודי הנדסת חשמל ואלקטרוניקה מקנים בסיס ידע בתחומי פיזיקה, מתמטיקה והנדסת חשמל ואלקטרוניקה, כאשר בשלב השני של הלימודים בוחר הסטודנט תחום התמחות בו הוא קונה ידע מעמיק יותר. הלימודים ברמה גבוהה ביותר, ותוכן הלימודים מתעדכן באופן תדיר בהתאם להתפתחות הטכנולוגיה בעולם. יש בכך יתרון בשל העניין המתחדש באופן קבוע בתחום, אך גם דרישה ללמידה מתמשכת לאורך כל הקריירה.

מהנדסים בתחום החשמל והאלקטרוניקה עובדים בייצור, פיתוח, תכנון, יעוץ, פיקוח וניהול של צוותי עבודה במפעלי תעשייה במגזרים שונים. העבודה יכולה להתמקד בעיסוק בהתקנים אלקטרוניים זעירים, דרך מכשירי חשמל ביתיים ועד מערכות אספקת חשמל ארציות.

למי שעובד בתחום ישנה הזדמנות לקחת חלק בהצעדת העולם קדימה מבחינה טכנולוגית, שכן התחום כולל בתוכו נושאים רבים המקיפים כמעט כל היבט של פיתוחים טכנולוגיים, ובכלל זה: עיבוד תמונה וקול, עיבוד אותות, העברת (תקשורת) נתונים, מולטימדיה, תקשורת אופטית ואלקטרואופטיקה, רובוטיקה, ננוטכנולוגיה, שדות וגלים אלקטרומגנטיים, תכנון שבבים, מעגלים אלקטרוניים משולבים מתקדמים, מחשבים, עיבוד אותות ביולוגיים, אלקטרוניקה למכשור רפואי, ועוד.

מהנדסים שצברו ניסיון בתחומם, יכולים לעסוק בשלב מתקדם גם בעבודה מול לקוחות, וניהול פרויקטים על כל הכרוך בכך.

למי זה מתאים?


העבודה דורשת יכולת לימוד עצמי, יצירתיות, יכולת ניתוח ומחקר, דייקנות, אחריות, יכולת חשיבה אנליטית.

תעסוקה במקצוע


מקומות עבודה:
מספר המעסיקים גדול, בהם חברות ועסקים העוסקים בכל תחומי הייצור ובמיוחד בתחומי ההיי-טק, חברת החשמל, משרד הביטחון, צה"ל ותעשיות ביטחוניות. בוגרי תואר ראשון יכולים להמשיך ללימודים מתקדמים ולהשתלב במשרות מפתח ניהוליות במגוון רחב של מקומות תעשייה כיועצים, ומפקחים.
מספר מועסקים:
מעל ל-21,000 איש, נכון לשנת 2007.
גובה משכורת בענף:
דינאמי מאוד, בהתאם לתפקיד ולסמכויות הנלוות אליו. מהנדס מתחיל יכול לקבל בין 7,000 ל-13,000 ₪ לאחר שנת ניסיון, עם צבירת הוותק והניסיון השכר יכול לעלות למעל 20,000 ₪ בחודש, במיוחד למהנדסים ההופכים להיות מנהלי פרויקטים.
גופים מפקחים על הענף:
רשם המהנדסים והאדריכלים במשרד התעשייה, המסחר והתעסוקה (התמ"ת).
אפשרויות לקידום מקצועי:
ניתן להתקדם לתפקידי יעוץ, ניהול צוותים ופיקוח ובקרה חיצונית.

לימודי הנדסת חשמל / אלקטרוניקה


איך רוכשים את המקצוע?
יש ללמוד לתואר ראשון (B.Sc.) בהנדסת חשמל ואלקטרוניקה, באחת האוניברסיטאות או המכללות האקדמיות. הלימודים אורכים 4 עד 5 שנים. עם סיום התואר ניתן להירשם אצל רשם המהנדסים והאדריכלים של משרד התמ"ת.
כדי לקבל "רישיון חשמל" המאפשר לעבוד כמהנדס חשמל - יש להתמחות כמהנדסי חשמל בחלק השני של הלימודים ולצבור שנתיים ניסיון בעבודה תחת פיקוחו של מהנדס חשמל בכיר. לאחר מכן יש להגיש בקשה לוועדה המייעצת של האגף להכשרה ופיתוח כוח אדם במשרד התמ"ת, כדי לקבל את רישיון החשמל.
איזה תעודות יש בתחום?
תואר ראשון (B.Sc.) בהנדסת חשמל ואלקטרוניקה (ישנם מכללות המעניקות תואר ראשון B.Tech הנחשב פחות יוקרתי); רישיון חשמל. ישנם מקומות המציעים מסלול להנדסת חשמל בלבד, או בשילוב עם מקצועות הנדסה אחרים כגון הנדסת מחשבים.
תוכן הלימודים (נושאי הקורסים):
כפי שאמרנו לעיל, בשלב הראשון הלימודים עוסקים בהקניית ידע בפיזיקה, מתמטיקה, ומחשבים. לאחר מכן נלמדים קורסי הליבה של הנדסת החשמל והאלקטרוניקה ובשלב האחרון של הלימודים מתמחים בתחום ממוקד יותר, כגון: עיבוד אותות ותמונות, רשתות מחשבים, מערכות בקרה, קרינה אלקטרומגנטית, תקשורת, מיקרואלקטרוניקה, אלקטרו-אופטיקה, מחשבים, מערכות הספק, אותות ומערכות ביולוגיים, התקנים ומערכות אלקטרואופטיים, התקנים אלקטרוניים ומעגלים ועוד.

האם דורש התמחות (סטאז')?
לא. רק כדי לקבל "רישיון חשמל" ממשרד התמ"ת דרושה התמחות של שנתיים.

חיפוש לימודים


מוסדות שבהם אפשר ללמוד את המקצוע: לימודי הנדסת חשמל / אלקטרוניקה לתואר ראשון

 

מקצועות נוספים בתחום - הנדסה, מחשבים ומדעים:

מהנדס מכונות
מהנדס תעשייה וניהול
מהנדס תוכנה
מהנדס כימיה
הנדסה אזרחית, מהנדס בניין
 

קישורים שימושיים