סטנדר אתר לימודים דתי
ספריית המקצועותעיצוב ואמנות חזותית > אדריכל

אדריכל

 

האתגר של האדריכל הוא בשילוב של כישורים אמנותיים ויצירתיים עם הקשבה לרצונותיו של הלקוח, תוך התאמה למגבלות הסביבה ושיקולי פונקציונליות, והתייחסות להקשרים חברתיים, תרבותיים והסטוריים. נשמע לך מעניין? אולי יתאים לך להיות אדירכל/ית.

תיאור המקצוע


אדריכל עוסק בתכנון מבנים, שכונות, ערים, מרחבים ירוקים וגם בעיצוב פנימי של בתי מגורים ומשרדים. אדריכל נקרא גם ארכיטקט, ומטרתו היא לתכנן את הפרויקט המבוקש בצורה המיטבית מבחינת השימוש, הנוחות והיופי שלו, תוך התחשבות בדרישות הלקוח, בניצול מיקום המבנה ותנאי הסביבה, בניצול שטחי המבנה, בדרישות חוקיות ומוניציפאליות, בתקני איכות בתחומים כמו חשמל, תקשורת וסניטציה, ועוד.

עבודתו של האדריכל על תכנון פרויקט מתחילה בד"כ בפגישה עם הלקוח לצורך גיבוש דרישות הלקוח וצרכיו, ממשיכה בלימוד המגבלות הסביבתיות והחוקיות הקיימות, בתכנון של סקיצות ראשוניות, ולאחר מכן פגישות נוספות עם הלקוח לצורך השלמת התכנון לשביעות רצונו.
לאחר סיום התכנון והתחלת ביצוע הפרויקט, שותף האדריכל בבקרה ובפיקוח על הביצוע בשטח של מה שתכנן.

תחומי העיסוק של אדריכלים נחלקים בד"כ לשלושה:

אדריכל נוף - עוסק בתכנון שטחים ירוקים, גנים ציבוריים, טיילות עירוניות, פארקים גדולים וכדו', מתמחה בעיקר בשימוש נכון בצמחייה בשטחים פתוחים, תוך ניצול מקסימאלי של החומרים בשילוב עם הנוף. מתמקד ביצירת קשר בין אלמנטים מהדומם, מהצומח, והשפעות של אור וצל.
אדריכל פנים
אדריכל ערים.

האדריכל משרטט תכנון שמשלב בין צרכיו הכלליים של הלקוח לבין דרישותיו הספציפיות - אך מתחשב גם בתנאי השטח, האקלים והיתרי הבניה. לאחר מכן הוא מפקח על מלאכת הבנייה.

אדריכלות היא מקצוע רב תחומי בו מתקיימת חשיבה והתייחסות לביטוי חומרי על בסיס ידע מקיף ויכולת יצירה. האדריכלות היא לא רק כלי עיצוב טכנולוגי,  אלא גם עשייה תרבותית חברתית. הארכיטקט בחברתנו ובתקופתנו צריך להיות אדם בעל אופקים רחבים, הלוקח אחריות ומחויבות במובן האישי והציבורי, המביאה בחשבון את אילוצי העתיד מול הצורך באיכות חיים וסביבה, ובהתייחס לצורך בבניית חברה, מקום וסביבה איכותיים.
האדריכלים צריכים להיות בעלי יכולת לתת פתרונות הולמים לצרכים משתנים של מדינה בעלת מגוון אוכלוסייה ותרבויות, מחויבים לגשר בין העבר הרחוק, העבר הקרוב והעתיד, תוך מתן פתרונות לצורכי ההווה, צמצום עתודות הקרקע, צפייה להכפלת האוכלוסייה, התגברות הצפיפות ורמת המינוע, שמירה על האיזון העדין בין פיתוח אינטנסיבי לבין שימור איכות החיים והקיים.

עבודת האדריכל משולבת ומתייחסת לדרישות הרשויות המקומיות, מתכננים מתחומים אחרים כגון מהנדסי תברואה, תאורה, חשמל, מיזוג אויר ועוד.

תחומי לימודי ארכיטקטורה כוללים: ארכיטקטורה של מבנים, עיצוב עירוני, עיצוב פנים וריהוט, שיטות ומודלים כמותיים בתכנון, מורפולוגיה, טכנולוגיה של הבניה והתיעוש, בקרת הסביבה ושיקולי אנרגיה בתכנון, תיאוריה והיסטוריה של ארכיטקטורה ובינוי ערים, יחסי אדם סביבה, שימושי מחשב בתכנון פיזי ועוד...

לימודי אדריכלות מכשירים את הלומדים לעבוד כמתכננים ומעצבים של הסביבה הפיזית; החל מעיצוב ותכנון עירוני, שכונות מגורים, תכנון ושיקום שכונות, גנים ומבני ציבור, מבני מגורים ועד לעיצוב ריהוט, אביזרי בנין ועיצוב המוצר.

למי זה מתאים?


האדריכל צריך להיות מסוגל להביע את רעיונותיו באופן ויזואלי ללקוחות, בעל יכולת אמנותית - ציור ושרטוט ובעל יד יציבה. הוא צריך להיות בעל התמצאות טובה במרחב וכן בעל יכולת ניהולית על מנת שיוכל לפקח על הבנאים באתרי הבנייה.
נדרשת יצירתיות, אך באופן מעשי עיקר עבודתו של האדריכל מסתכמת בעבודה שחורה - בחינת היתרי בניה, שרטוטים חוזרים ונשנים וכו'. זו עבודה מול המחשב או מול ניירות סקיצה, תוך שהאדריכל נתון בלחץ זמן לסיים את הפרויקט בהתאם ללו"ז שהוכתב לו.

תעסוקה במקצוע


מקומות עבודה:
חברות בנייה, משרדי תכנון, רשויות מקומיות ואזוריות, עבודה עצמאית.
מספר מועסקים:
כ-9,400 אדריכלים בישראל, נכון לשנת 2007.
גובה משכורת בענף:
בשנים הראשונות ניתן לצפות לשכר של 5,000 עד כ-8,000 ₪ לחודש. אדריכל עצמאי העוסק בפרויקטים גדולים יכול להגיע למשכורות עתק.

לימודי אדריכלות


איך רוכשים את המקצוע?
יש ללמוד במוסד אקדמי מוכר. הלימודים נמשכים חמש שנים. המעוניינים להמשיך ללימודי תואר שני בתחום, יכולים ללמוד בטכניון בלבד, או במוסדות אקדמיים בחו"ל.
הבוגרים הטריים נקראים "אדריכל רשום", ורשאים לחתום על תכנון מבנים בני עד ארבע קומות. לאחר תקופת התמחות בת שלוש שנים הם יכולים להירשם אצל רשם המהנדסים והאדריכלים, ומקבלים תואר "אדריכל רשוי".
איזה תעודות יש בתחום?
תואר ראשון בארכיטקטורה (B.Arch.).
תואר ראשון באדריכלות על מנת לעסוק בתחום ולשרטט שרטוטים בהתאם להנחיות מפורשות; תואר שני נדרש כדי לעסוק בתחומים בעלי אחריות, כמו תכנון ערים.

תוכן הלימודים (נושאי הקורסים):
הלימודים כוללים הכשרה רחבה במגוון תחומי ידע. הסטודנטים לומדים קורסי מבוא כתורת הבנייה, הנדסה, חשמל, סניטציה, אך גם קורסים בתולדות האמנות, עיצוב, היסטוריה ועוד. במקומות מסוימים כוללת ההכשרה לימודי הנדסה לתואר.
לימודי אדריכלות שנה א' – לימודי מבואות, מבוא לתכנון, מבוא למבנה ופרטי בניין, גיאומטריה תיאורטית, נוף וסביבה, עיצוב בסיסי, מבוא לתכנון ארכיטקטורה, מבוא לתורת המבנה, גלים - אור, קול וחום.
לימודי אדריכלות שנה ב' – תכנון כולל, תולדות ה-ארכיטקטורה של העולם העתיק, מבנה ופרטי בניין, מאור וחשמל, תולדות ה-ארכיטקטורה בימי הביניים, מבוא למחשב לדיגום ותצוגה, מתמטיקה ועוד.
לימודי אדריכלות שנה ג' - מקורות התפתחותה של ה-ארכיטקטורה המודרנית, מבוא לבינוי ערים, אקלים אנרגיה וארכיטקטורה, היבטים חברתיים של תכנון עירוני, פסיכולוגיה למתכנן, מבוא לעיצוב פנים וריהוט, חומרים ותהליכים ועוד.
לימודי אדריכלות שנה ד' – תכנון כולל, מיזוג אוויר, אקוסטיקה, שיקולים כלכליים בבנייה, תברואה, בטיחות ושינוע ועוד.
לימודי אדריכלות שנה ה' – תכנון כולל, תחיקת התכנון ועוד.

חיפוש לימודים


 מוסדות שבהם אפשר ללמוד את המקצוע: לימודי אדריכלות לתואר ראשון
 הנדסאי אדריכלות ועיצוב פנים
 
מקצועות נוספים בתחום - עיצוב ואמנות חזותית:

 

קישורים שימושיים