סטנדר אתר לימודים דתי
ספריית המקצועותבריאות הגוף והנפש > עבודה סוציאלית

עבודה סוציאלית

 

אם חשוב לך לעסוק במקצוע שיש בו חסד ותרומה לקהילה, אם את/ה רוצה לעזור לאנשים שנתונים במשבר ובמצוקה להתגבר על קשיהם ולמצות את הפוטנציאל שלהם, אם יש לך יכולת הקשבה והכלה, סבלנות ואמון בכוחם של בני אדם, וגם כוחות להתמודד עם מקרים לא פשוטים מבלי להישחק מבחינה נפשית - יתכן שתחום העבודה הסוציאלית יתאים לך.

תיאור המקצוע


עובד סוציאלי (=חברתי) עוסק באבחון בעיות חברתיות והסיבות שגרמו להן, ובפתרון הבעיות על ידי סיוע ליחידים, משפחות וקהילות מעבר למגבלות ולקשיים בהם הם מצויים.
תכליתה של העבודה הסוציאלית היא להגדיל את היכולות הקיימות לרשות הפרט והחברה, לסייע בעיצוב פעילות גומלין בין בני-האדם, להעצים את שליטתם על תנאי חייהם ולשפר את איכות חייהם.

עובד סוציאלי משתלב במערכות הסעד והרווחה של מדינת ישראל והרשויות המוניציפאליות במגזר הציבורי, הפרטי ובעמותות.

הוא מטפל בשכבות אוכלוסייה חלשות הסובלות ממשברים משפחתיים, עוני, אלימות, פשע והתמכרויות, והוא נדרש במיוחד במצבים של משבר, של שינויים אישיים וחברתיים, של מגבלות אישיות ושל קיפוח חברתי.

תהליך הטיפול של העובד הסוציאלי מכוון לעידוד התנהגות נורמטיבית והשתלבות בחברה אצל המטופלים. על העובד הסוציאלי להתערב בחייו של המטופל שלו - ברמת הפרט, המשפחה, והקהילה, כדי לסייע לו להתגבר על קשייו. העובדים הסוציאליים מטפלים במגוון רחב של אוכלוסיות: בני נוער, בוגרים, קשישים, אמהות, הורים בקהילה, נכים, בעלי פיגור שכלי, וכן משקמים אסירים משוחררים.

לעובדים הסוציאליים ניתנת הכשרה בתחומים רבים, בהם: פסיכולוגיה, פסיכיאטריה, מדיניות ציבורית, מדעי החברה, לימודי ארגון, ומדעי המדינה.


למי זה מתאים?


אם אתם חשים מחויבות וצורך לסייע לנזקקים, ולעזור להם להתגבר על קשייהם ולמצות את הפוטנציאל האישי שלהם בבחינת "עולם חסד ייבנה", יתכן שמקצוע זה יתאים לכם. עם זאת, מדובר בעבודה קשה עם הרבה אחריות, שעלולה להיות שוחקת מבחינה נפשית.

תעסוקה במקצוע


מקומות עבודה:
ביטוח לאומי, בתי חולים, בתי אבות, רשויות מקומיות, עמותות סיוע לנזקים וחולים, משטרה, בתי סוהר, חברות גדולות במשק ועוד. לאחר מספר שנים של התמחות בתחום מסויים, ניתן גם לעבוד כעצמאי בסקטור הפרטי.
מספר מועסקים:
14,800 עובדים סוציאליים, נכון לשנת 2007.
גובה משכורת בענף:
השכר נע בין 5,000 ל-7,000 ₪ ברוטו לחודש, גם לאחר שנות ניסיון רבות יחסית, במיוחד במגזר הציבורי. בסקטור הפרטי השכר גבוה יותר.
גופים מפקחים על הענף:
משרד הרווחה והשירותים החברתיים.

אפשרויות לקידום מקצועי:
ניהול מחלקות רווחה בגופים מוניציפאליים, בביטוח הלאומי ובמקומות עבודה גדולים.

לימודי עבודה סוציאלית


איך רוכשים את המקצוע?
יש ללמוד באחד המוסדות להשכלה גבוהה המקיים מסלול לימודים לעבודה סוציאלית. לאחר קבלת התואר יש להירשם בפנקס העובדים הסוציאליים של משרד הרווחה כדי לקבל היתר לעסוק במקצוע.
איזה תעודות יש בתחום?
תואר ראשון בעבודה סוציאלית B.SW., תואר שני בעבודה סוציאלית M.SW.

תוכן הלימודים (נושאי הקורסים):
יסודות בעבודה סוציאלית, מבוא לסוציולוגיה, מבנה חברתי של ישראל, מבוא לפסיכולוגיה, פסיכולוגיה התפתחותית, יסודות הכלכלה, מדיניות רווחה, חוק ורווחה, עקרונות המחקר המדעי, יסודות הסטטיסטיקה, שימוש במאגרי מידע, עבודה עם היחיד בסביבתו, עבודה סוציאלית קבוצתית, עבודה סוציאלית קהילתית, עבודה סוציאלית מעצימה עם משפחות, פסיכופתולוגיה, שיטות מחקר כמותיות, שיטות מחקר איכותניות, עבודה סוציאלית עם ילדים ונוער, בגרות והזדקנות, הערכת תוצאות ההתערבות, עבודה סוציאלית ועולם העבודה, תעסוקה, אבטלה, פרישה ופנאי, מצבי לחץ, טראומה ופוסט טראומה, אובדן ושכול, עבודה סוציאלית בקהילות קטנות, מיומנויות בעבודה סוציאלית קהילתית, מיומנויות ראיון רגיש תרבות, משפט ואתיקה, מקורות מידע, עבודה סוציאלית בחברה האזרחית, חכמת העשיה בעבודה סוציאלית, דרי רחוב, פסיכודרמה, עבודה פרטנית עם היחיד, עבודה קבוצתית, עבודה קהילתית, מגדר בריאות, עבודה סוציאלית רב תרבותית, חשיבה פוליטית, שיטות מחקר כמותי, זכויות הילד, סוגיות במשפט לעבודה סוציאלית, סוגיות בעבודה פרטנית, התערבות קבוצתית, מבוא להתערבות משפחות, עבודה קהילתית ושינוי חברתי, בעיות ילדים, גישות קוגנטיביות, אלימות במשפחה, טראומה במעגל החיים, שיטות מחקר איכותני, הערכת טיפול, מצבי דחק, פגיעה מינית.
תכנית הלימודים כוללת עבודה מעשית במסגרת שירותים חברתיים שונים, והתנסות מעשית בטיפול.
האם דורש התמחות (סטאז')?
כן, במהלך הלימודים.

חיפוש לימודים


  מוסדות שבהם אפשר ללמוד את המקצוע: לימודי עבודה סוציאלית לתואר ראשון

 
מקצועות נוספים בתחום:

מדעי ההתנהגות
פסיכולוגיה
קלינאות תקשורת
ריפוי בעיסוק
אימון אישי
תרפיה באמנויות

קישורים שימושיים: