סטנדר אתר לימודים דתי
ספריית המקצועות > הנדסה, מחשבים ומדעים > הנדסאי בניין

הנדסאי בניין

 
 

תיאור המקצוע


הנדסאי בניין הוא הגורם המקצועי המקשר בין התכנון ההנדסי של המבנים - השרטוטים על הנייר, לבין הביצוע בפועל בשטח. הוא הגורם האחראי על מתן הוראות הביצוע לבעלי המקצוע השונים באתר הבניה, ומבצע בקרה שוטפת על התאמת עבודתם לתוכניות הבניה.

במהלך העבודה עומד ההנדסאי בקשר עם בעלי המקצוע העובדים באתר הבנייה מצד אחד, ועם מתכנן הבנייה (הלקוח, הקבלן או המהנדס) מצד שני.

הנדסאי בניין יכול לעבוד במספר תפקידים, כגון: אחראי על העבודה באתר בניה מטעם הקבלן, כמפקח על הבניה מטעם משרד פיקוח או מטעם הלקוח, או לעסוק בתכנון הנדסי למבנים פשוטים (עד ארבע קומות) ולתשתיות דרכים.

הנדסאי בניין רשאי לחתום על תוכניות בניה וקונסטרוקציות, למבנים עד לגובה של ארבע קומות (מהנדס בניין מוסמך לערוך ולחתום על כל התוכניות בכל רמה).

למי זה מתאים?


ניתן לעבוד בשטח - באתרי בניה, או בעבודה משרדית (בעיקר) - לעוסקים בתכנון מבנים. לעובדים בשטח נדרשת יכולת ניהול עובדים, יחסי אנוש וקבלת החלטות. לעובדים בתכנון נדרשת יצירתיות, דייקנות ויכולת מתמטית.

תעסוקה במקצוע


מקומות עבודה:
מספר המעסיקים גדול יחסית, כולל חברות נדל"ן בניה, משרדי תכנון הנדסי, רשויות מקומיות, משרדי מהנדסים פרטיים או מהנדסי ערים, בתפקידים כגון: מנהל אתרי בניה, מפקח עבודה או הנדסאי עבודה מטעם הקבלן המבצע.
מספר מועסקים:
כ-6,500 איש, נכון לשנת 2007.
גובה משכורת בענף:
השכר למתחילים הוא 5,000 - 6,000 ₪ בחודש. לאחר צבירת וותק, השכר מטפס ויכול להגיע לרמה של 15,000 ₪ ואף גבוה יותר.
גופים מפקחים על הענף:
מה"ט, המכון הממשלתי להכשרה בטכנולוגיה ובמדע, הפועל במסגרת האגף להכשרה ופיתוח כח אדם של משרד התעשייה, מסחר ותעסוקה (התמ"ת).

לימודי הנדסאי בניין


איך רוכשים את המקצוע?
ניתן ללמוד במכללות אקדמיות ומקצועיות ברחבי הארץ. אורך הלימודים הבסיסי, המכשיר לניהול בניין הוא כשנתיים. ההסמכה שמתקבלת היא 'הנדסאי בניין' במגמת משנה ניהול הבנייה. ההסמכה מאפשרת רישום בפנקס הקבלנים ובפנקס ההנדסאים. לאחר קבלת ההסמכה ניתן לעבוד בחינה נוספת של משרד התמ"ת ולקבל תעודת "מנהל עבודה" ולנהל אתר בנייה.
לאחר קבלת הסמכת ההנדסאי, ניתן להוסיף ללמוד במשך כחצי שנה נוספת להסמכה של הנדסאי תכנון בניין (דיפלומת 'הנדסאי בניין במגמת משנה תכנון מבנים'), שמקנה זכות חתימה על תכנון קונסטרוקציות של מבנים 'פשוטים' (עד 4 קומות), והגשת תוכניות מבנים לאישור ועדות בנייה מקומיות.
בסיום הלימודים נערכת בחינה חיצונית ע"י מה"ט, שהיא תנאי לקבלת ההסמכה.
תנאי הקבלה שונים ממוסד למוסד, אך הם אינם גבוהים, וכוללים על-פי רוב, תעודת בגרות מלאה או חלקית הכוללת מקצועות כגון מתמטיקה, אנגלית והבעה עברית. ניתן להתקבל גם לאחר לימודי מכינה טכנולוגית או קדם הנדסאית.

איזה תעודות יש בתחום?
תעודת הנדסאי מטעם מה"ט (המכון הממשלתי להכשרה בטכנולוגיה ומדע). רישום כהנדסאי במדור ניהול הבניה בפנקס ההנדסאים והטכנאים.
על פי תקנות המהנדסים והאדריכלים, חובה על הנדסאי (בעל דיפלומה) במגמת הנדסה אזרחית להירשם בפנקס ההנדסאים של משרד התמ"ת.

תוכן הלימודים (נושאי הקורסים):
קורסים במגמת ניהול הבנייה: תורת הבנייה והמבנים, חישובי סטטיים וחוזק חומרים, תכנון הנדסי, תכנון קונסטרוקציות בטון ופלדה, מתמטיקה, אנגלית טכנית, תורת הבנייה והמבנים, חישוב כמויות, לימוד תוכנות מחשב שבשימוש בענף הבניה (כגון תוכנות שרטוט), גיאודזיה, תכנון כבישים, תכנון וביצוע תשתיות, ארגון וניהול הבניה.
קורסים נוספים במגמת תכנון מבנים: תכנון ממוחשב של מבנים, שרטוט קונסטרוקציות, הנדסת אנוש, בטיחות באתרי בניה, תכנון אינסטלציה.
לקראת סיום הלימודים נדרשים הסטודנטים להגיש פרויקט גמר בתכנון אתר בנייה.
האם דורש התמחות (סטאז')?
לא.

חיפוש לימודים


מוסדות שבהם אפשר ללמוד את המקצוע: לימודי הנדסאי בניין
 

מקצועות נוספים בתחום - הנדסה, מחשבים ומדעים:

מהנדס מכונות
מהנדס תעשייה וניהול
מהנדס כימיה
הנדסה אזרחית, מהנדס בניין
מהנדס חשמל ואלקטרוניקה

קישורים שימושיים

הסתדרות ההנדסאים בישראל