סטנדר אתר לימודים דתי
ספריית המקצועות > בריאות הגוף והנפש > ריפוי בעיסוק

ריפוי בעיסוק

 

אם יש לך יכולת להתמודד עם מוגבלויות של בני אדם וליצור איתם תקשורת טובה, אם את/ה רוצה לעבוד במקצוע טיפולי שמשלב בין התחום הפיזי והנפשי, ולעזור לאנשים להתגבר על המוגבלויות שלהם ובכך להפוך את החיים שלהם לטובים וקלים יותר, אולי יתאים לך להיות מרפא/ה בעיסוק.

תיאור המקצוע


ריפוי בעיסוק (Occupational Therapy) הוא מקצוע בו מתמקדים בפיתוח או שחזור מיומנויות תפקודיות, חברתיות, ויכולות למידה ומשחק, אצל ילדים ומבוגרים בכל הגילים, שתפקודם נפגע בעקבות מום מולד, בעיה בהתפתחות, אירוע טראומתי או משבר, תהליכי גיל, פער תרבותי ועיסוקי.

על-פי תפיסת העולם של הריפוי בעיסוק, תפקוד האדם, רווחתו והשייכות החברתית שלו, מושפעים מסדרה של תפקודים ועיסוקים פשוטים לכאורה לרובנו. מרפא בעיסוק עובד עם ילדים ומבוגרים בעלי הפרעה תפקודית על רקע פיזי, נפשי, קוגניטיבי או חברתי, במטרה ללמד אותם להתגבר על המוגבלויות שלהם, ולפתח מיומנויות שיאפשרו להם לחיות חיים עצמאיים, תוך השתלבות מקסימלית בחברה רגילה.

מרפא בעיסוק מאבחן, מטפל, מחנך, משקם ועוקב אחר מטופלים בעלי מוגבלויות פיזיות, נפשיות, או לימודיות - כגון ליקויי כתיבה, חוסר יכולת שימוש במחשב, בעיות בתפקוד בזיקנה ועוד.

לעיתים הטיפול נעשה ע"י הדרכה, ולעיתים ע"י שינויים בסביבת החיים כגון הבית ומקום העבודה, והתאמת ציוד ואביזרי עזר פיזיים, בהתאם לצרכי המטופל. הטיפול כולל גם הדרכה של מלווים וקרובי משפחה של המטופל כיצד לעזור לו בתפקוד השוטף.

ריפוי בעיסוק שייך למדעי הרפואה, ומרפאים בעיסוק נדרשים לעבוד על-פי קוד אתי ישראלי ובינלאומי.

למי זה מתאים?


המרפא בעיסוק צריך להיות בעל סבלנות ויצירתיות, יכולת תקשורת גבוהה עם בני אדם, ויכולת תמיכה בזולת. נדרשת יכולת התמודדות עם מוגבלויות שונות של בני אדם, והבנה של סביבת החיים של כל אדם - הפיזית, הרגשית והחברתית; כדי לסייע לו במציאת פתרונות לתפקודו.

תעסוקה במקצוע


מקומות עבודה:
מרפאים בעיסוק עובדים במכוני טיפול פרטיים, גני ילדים ובתי ספר של החינוך המיוחד והרגיל, מרכזים להתפתחות הילד, מרכזים גריאטריים בבתי חולים, מרפאות, מרפאות קהילתיות לבריאות הנפש, בתי אבות, מרכזי שיקום, הוסטלים, מועדונים תעסוקתיים וחברתיים, מפעלים מוגנים, ביטוח לאומי, תכניות הדרכה והכשרה למשפחות, סייעות ומלווים.
מרפאים בעיסוק יכולים לעבוד גם במגזר העסקי - בחברות ביטוח כמעריכי תפקוד של מבוטחים, ייעוץ לחברות ומפעלים בפיתוח מוצרים והתאמת סביבות עבודה, וסיוע לאדריכלים ומעצבי פנים.
מספר מועסקים:
מוערך בכ-6,000 איש.
גובה משכורת בענף:
למתחילים השכר הוא כ-5,000 - 6,000 ₪ בחודש. תוך כ-5 שנים של תעסוקה במקצוע, השכר יכול להכפיל את עצמו.
גופים מפקחים על הענף:
'השירות הארצי לריפוי בעיסוק' במשרד הבריאות.

אפשרויות לקידום מקצועי:
בוגרי תואר ראשון בתחום, יוכלו להמשיך ללימודים מתקדמים לתואר שני "מוסמך במדעי הבריאות", "מוסמך בריפוי בעיסוק" (M.Sc.) או בנושאים קרובים כגון, לימודי פסיכולוגיה, רפואה, מדעי ההתנהגות ועוד.

לימודי ריפוי בעיסוק


איך רוכשים את המקצוע?
החל מה-30.1.09 נכנס לתוקף חוק "הסדרת העיסוק במקצועות הבריאות התשס"ח 2008". ע"פ החוק, לצורך עיסוק במקצוע ריפוי בעיסוק יש לסיים לימודים במוסד מוכר להשכלה גבוהה. הלימודים לתואר ראשון אורכים שלוש וחצי שנים (7 סמסטרים).
איזה תעודות יש בתחום?
תואר ראשון B.O.T בריפוי בעיסוק. רישיון עיסוק בריפוי בעיסוק מטעם משרד הבריאות.

תוכן הלימודים (נושאי הקורסים):
סוציולוגיה, אנתרופולוגיה, רפואה בסיסית, פסיכולוגיה, דינאמיקה קבוצתית, פילוסופיה ומוסר בריפוי בעיסוק, פתולוגיה כללית והיסטולוגיה, נוירופתולוגיה, טכנולוגיה בריפוי בעיסוק, הנחייה בקבוצה, אנטומיה, פיזיולוגיה, ביוכימיה כללית וקלינית, אורטופדיה, קניזיולוגיה, מדעי החברה, מדעי ההתנהגות, נוירולוגיה, התפתחות סנסומוטורית נורמלית, תקשורת, שימושי מחשב, נוירופדיאטריה, עקרונות טיפול בריפוי בעיסוק בתחומים שונים (בריאות הנפש, מוגבלויות פיזיות, ילדים, זקנה), פסיכולוגיה התפתחותית, נוירופסיכולוגיה קלינית, אתיקה ומשפט, רפואה פנימית, פסיכיאטריה, פסיכופתולוגיה, גריאטריה, אמנות, מולטימדיה, אבחונים קוגנטיביים, ארגונומיה למרפאים בעיסוק, שיקום קוגנטיבי.
האם דורש התמחות (סטאז')?
כן, במהלך הלימודים.

חיפוש לימודים המוסדות הבאים מוכרים ע"י משרד הבריאות כרשאים להעניק תואר בריפוי בעיסוק: אוניברסיטת תל-אביב, אוניברסיטת חיפה, האוניברסיטה העברית, הקריה האקדמית אונו.

 לימודי ריפוי בעיסוק לתואר ראשון
 

מקצועות נוספים בתחום:

קלינאות תקשורת
עבודה סוציאלית
תרפיה באמנויות

קישורים שימושיים: