סטנדר אתר לימודים דתי
 
 רוצה לקבל עדכונים במייל על מועדי בחינות וימי היכרות באולפנות? הרשמי כאן!

איך בוחרים אולפנא?

לבחור אולפנא זו בהחלט התלבטות מורכבת כמו כל החלטה שיש לה השפעה עתידית ואי אפשר לדעת מראש מה יהיו תוצאותיה. אז איך עושים את זה נכון?

| מאת:נתנאל עמרם
 
בחירת אולפנא טובה יכולה לתרום לך להתפתחות העתידית שלך בכל התחומים. אם בתחום ההשכלתי וההכשרה הפורמאלית, אם בגיבוש החברתי וקשרים חברתיים לכל החיים. וכן יש לה גם השלכות על בחירות עתידיות בהמשך והצלחה להגיע לאותן מטרות.

עצם הבחירה

אפשר לומר שזאת גם הבחירה הראשונה שאת עומדת בפניה, ההתלבטות הראשונה הרצינית בין מספר אפשר אפשרויות. דעי לך, שעצם הבחירה שלך בין האפשרויות השונות היא עצמה מקדמת אותך והופכת אותך לאדם בוגר יותר ואיכותי יותר, שיכול לעבוד את בוראו ולתרום לחברה מעצמו.

לאורך כל החיים אדם ניצב בפני נקודות ציון קטנות או גדולות שהוא צריך לבחור בהן, וההתלבטות עצמה מכשירה אותו יותר טוב כדי לקבל החלטות קשות יותר בהמשך. כמובן שיש מקום חשוב גם לתפילה לריבונו של עולם שיוביל אותך בדרך הטובה ביותר בשבילך לאולפנה שבה תוכלי ללמוד בשמחה ובטוב לבב, בה תוכלי לקנות מידות טובות, ולהכין את עצמך לחיים האמתיים התחרותיים ולעתים הקשים בצורה הטובה ביותר.

עכשיו נצא לדרך....

הטעות הראשונה תהיה אם תיקחי את רשימת המכולת של כל האולפנות בארץ (80 אולפנות ויותר), ותתחילי לבדוק אותן או לברר עליהן. זה כמו לחפש איך מגיעים מת"א לירושלים ולהסתכל קודם אילו כבישים מכל הארץ מגיעים לירושלים. כדי להגיע לירושלים צריך לחפש את הכביש היחיד המוביל מת"א לירושלים (גם דמי ההרשמה והבחינות לכל מוסד עולים כסף ולא כדאי להתחיל להיבחן לכל מקום שיצוץ).

אז צריך לחפש מנקודת המוצא...
 

נקודת המוצא זאת - את!

את צריכה לבחור מקום שיהיה הכי טוב בשבילך (ולא בשביל החברה) והמטרה שלנו היא להתאים בינך לבין האולפנא המתאימה לך ביותר.
אז לפני הכל, קחי דף נייר ורשמי מה מעניין אותך. רמה תורנית, חברה, רמה לימודית, מקצועות לימוד, וכו´.

 ערכנו כאן למטה רשימה (לא מלאה), קחי מה שנראה לך מתאים והוסיפי לרשימה שלך - ליד כל נושא רשמי מה מעניין אותך (את יכולה להוסיף מה שאת מרגישה שחשוב לרשימה):

1. מה הדרך החינוכית שמעניינת אותך?
2. רמה תורנית?

בפן הלימודי:
3. הרמה הלימודית שאת מחפשת, ומה תרצי לעשות אחרי סיום לימודייך באולפנא?
4. האם את צריכה עזרה בלימודים, אם כן איזו עזרה את רוצה לקבל?
5. אילו מקצועות לימוד מעניינים אותך?
6. האם את מסוגלת לעמוד בלחץ לימודים גבוה ותחרותי?

בפן החברתי:
7. עד כמה חשוב לך הגיבוש החברתי?
8. האם את אוהבת מוסד גדול עם הרבה בנות וחופש יחסי או שאת מעדיפה מוסד קטן עם יחס אישי?
8. איזה פעילות חברתית את רוצה לעשות במסגרת האולפנא, אם בכלל?
9. האם מתאים לך להיות בפנימיה מלאה, פנימיה חלקית (יום-יומיים בשבוע), או בכלל לא?

בפן המשפחתי:
10 . מה ההורים שלך רוצים? האם את מסכימה איתם? האם הם רוצים משהו שאת לא מסכימה? (חשוב לשמוע ולהבין את רצון ההורים, זכרי! הם רוצים בטובתך). 


אחרי שרשמת את כל מה שאת מחפשת על דף נייר ניגש להכיר את האולפנות המתאימות לך.
 

לפני הכל, מה כדאי לדעת על האולפנות?


באופן כללי אפשר לקטלג את האולפנות לכמה סוגים מבחינת המטרות הלימודיות והמטרות החברתיות ואישיות שלהן:

א. קיום מצוות, דרך ארץ והכשרה לחיים מעשיים - ישנם אולפנות שמתמקדות בחינוך א-פורמאלי וזאת כאשר לימודי חול ו"תעודת בגרות" נלמדים בדרך אגב בצורה מינימלית אם בכלל. אם את מוכשרת ללימודים א-פורמאלים זאת מסגרת מתאימה אבל אם את רוצה בהמשך ללמוד לימודים גבוהים ואת צריכה "תעודת בגרות" בהצטיינות את צריכה לחפש ככל הנראה מוסד אחר מתאים יותר.

ב. לימודים לקראת "תעודת בגרות" ורמה הישגית גבוהה ותחרותית - מנגד יש אולפנות שנותנות דגש על הלימודים הפורמאלים ופחות על הרגש, החברתיות ובניית האישיות הפנימית שבך. האווירה באולפנות אלו הוא הישגי ומלחיץ וכדאי לבדוק אם את מתאימה ללחץ הזה. כי אם לא את עלולה להפסיד מכאן ומכאן.

ג. מינה ומינה - קודם הזכרנו אולפנה ששמה דגש על קיום המצוות ופיתוח והכשרה פנימית של הבנות (סעיף א) ומצד שני אולפנה ששמה דגש על "תעודת הבגרות" בהצטיינות (ב). ישנם אולפנות שהולכות בדרך האמצע. יש מגוון גדול של אולפנות שהולכות בדרך זאת אך שונות אחת מהשניה אז אם זאת דרכך יש לך אפשרות לבחור את האולפנה המתאימה לך ביותר מתוך מגוון המגמות ואופי הדגש על הפיתוח הפנימי.

ד. מגמות "לימוד" רוחביות - יש אולפנות שמדגישות כישרונות פנימיים, למשל אולפנה ללימודי אומנויות, או שמחשיבות מאד את ערכי ההתיישבות החברה, והכרת הארץ (באולפנות אלו יש גיבוש חברתי חזק וטיולים רבים), ישנן אולפנות אחרות שמדגישות אורח חיים מסוים ומסביבו בונים את כל השאר.
 

לבחור 3-4 אולפנות

אז קודם כל תחליטי איזה סוג של אולפנא מתאימה לך ואח"כ איזה אולפנות בכלל באות בחשבון בקטגוריה שבחרת.
תבחרי 3-4 אולפנות שהכי נראות לך מתאימות וסעי לבדוק אותן, תבררי על האולפנות בקשר לדברים שרשמת שחשובים לך ברשימה למעלה.

כדי לבחור אולפנא את יכולה להשתמש במנוע החיפוש לחיפוש אולפנא.

לעומת הטור שלך למעלה כתבי מה כל אולפנה נותנת לך. יש גם נקודות שכדאי לברר לגבי כל אולפנא:

1. מה ההצלחה בבחינות הבגרות.
2. האם הם נותנים עזרה לבנות מתקשות - שיעורי עזר, עזרה לליקויי למידה שונים וכו' או שסומכות על הבנות להתגבר על הקשיים בכוחות עצמם.
3. מה עושות בוגרות האולפנא בהמשך דרכם? שירות לאומי...
4. איזה פרויקטים עושה האולפנא - תרומה לקהילה, לאורו נלך....

לבסוף כדאי מאוד לשאול בנות שלומדות באולפנות שאת חושבת עליהן מה דעתן, מה הן חושבות, ולהתייעץ עם המחנכת שלך (היא מכירה אותך ואת האולפנות האפשריות ותדע מה להמליץ לך) וכמובן עם ההורים שלך, הם מכירים אותך הכי טוב ויכולים גם להפנות אותך לאנשים אחרים להתייעץ איתם. 
 

בהצלחה!