סטנדר אתר לימודים דתי

למצוא את הייעוד התעסוקתי שלך

לאדם שעוסק בייעוד שלו ישנם אחוזי הצלחה גבוהים בהרבה מאשר מישהו שבמקרה עוסק במקצוע. איך תוכלו לדעת מהו הייעוד התעסוקתי שלכם?

מאת:ענבר אור
"ייעוד תעסוקתי" – נשמע מושג גדול ומבטיח. אך מה המשמעות שלו למעשה?

המשמעות שלו היא הביטוי התעסוקתי האופטימאלי של המתנות שנתן לך הקדוש ברוך הוא.
המשמעות שלו היא לעסוק במשהו שאת אוהבת ומחוברת אליו בשורש נשמתך.
המשמעות שלו היא סיפוק ואושר עצום מעצם זה שאת מרגישה במקום הנכון לך.

אז איך מגיעים אל היעד הנכסף? איך אדע מהו הייעוד התעסוקתי שלי?

להלן כמה שלבים שתוכלי לבצע בעצמך או בעזרת חברות/משפחה שיעזרו לך להבהיר את הדרך:

שיקוף – תהליך כזה חייב להיעשות ביחד עם עוד מישהי כיוון שאנחנו רגילות להחביא עמוק הרבה ממשאות הנפש שלנו עקב מגבלות חיצוניות כמו מחסור בכסף, בזמן, תרבות, השכלה וכולי. כדי להגיע לאמת הפנימית שלנו אנחנו זקוקות להתבוננות מבחוץ על דברינו.

הוצאה החוצה – המטרה היא לספר באופן מפורט ביותר על כל הניסיון התעסוקתי שהיה לך בחייך. חשוב מאוד לתעד את השיחה בכתב או בהקלטה / הסרטה. ספרי על כל שלב שעברת, מה היה לך טוב בו? במה התקשית? מה היית משנה לו יכולת? מה הערך האמיתי שהרגשת שאת נותנת בעיסוק?

שפת הגוף – הדריכי את בת זוגך לשיחה לשים לב שאיזו רמת אנרגיה והתלהבות את מדברת על התחומים השונים. בדרך כלל הגוף והפנים והקול שלך ישתנו לחיוב כשתדברי על משהו שקשור ליעוד שלך.

התבוננות
 – לאחר השיחה יש להתבונן בכל התוצרים ולהוציא מתוכם את הדגשים שחוזרים על עצמם. לדוגמא: בכל עיסוק שהיה לך היה מאוד חשוב לך התקשורת עם אנשים, או הדינאמיות של התפקיד וכולי... רצוי להגיע לפחות ל-5 מרכיבים עיקריים שהם אבני דרך שחשובות לך מאוד בעיסוק שלך.

מהו הערך שלי – ללא קשר לתנאי העיסוק, חשוב לבחון מהו הערך המרכזי שחשוב לי להביא לעולם. לא להסתפק ב – אני רוצה לעזור לאנשים – אלא איך הייתי רוצה לעזור. מה שעוזר לענות על שאלה זו היא שאלת העשרה מיליון דולר: "אם היו לך עכשיו 10 מליון דולר בבנק מה היית עושה בחייך?"

הביטוי – אחרי שהגעת למודעות גבוהה יותר בנוגע לתחום ולערך שהיית רוצה לבטא חשוב לבחון היטב מהי הדרך הנכונה עבורך לביצוע. כשכירה, כעצמאית. יש הרבה שיקולים בנושא וחשוב לבחון את ההתאמה שלהם לאורח החיים והצרכים של המשפחה.

הצלחה – אני מאמינה שלאישה שעוסקת בייעוד שלה ישנם אחוזי הצלחה גבוהים בהרבה מאשר מישהי שבמקרה עוסקת במקצוע. אך עם זאת רצוי וכדאי להיעזר בבעלי מקצוע מתאימים שיעזרו לכן למצוא את עבודת חלומותיכן באפקטיביות או לחלופין להקים בצורה איכותית את העסק שלכן. במקומות האלה הרוב נופלות כיוון שלא מקבלות הדרכה נכונה. חשוב לתכנן נכון, ולעשות הכול ביצירתיות יתירה כדי לבלוט מעל השאר. גם כשכירה וגם כעצמאית.

מאחלת לך הצלחה בהגשמת חלומותייך, תעיזי לחלום ולהתרגש – כי זה בהחלט אפשרי!


ענבר אור
מנכ"לית "יוצאת לאור" - קידום תעסוקתי לנשים