סטנדר אתר לימודים דתי

תארים אקדמיים - לעשות סדר בבלגאן

 
 
עומדים בפני החלטה על מסלול לימודים? נוחתים עליכם כל מיני מושגים לא מוכרים וראשי תיבות באנגלית שאין לכם מושג מהם, אבל כנראה שיהיו כתובים על התעודה שלכם בעוד מספר שנים?

המאמר הבא בא לעשות לכם סדר בכל סוגי התארים האקדמיים שאפשר ללמוד בארץ.

קודם כל, ישנם שלוש רמות של תארים אקדמיים:

תואר בוגר אוניברסיטה (Bachelor) – זהו מה שמכונה "תואר ראשון".

תואר מוסמך אוניברסיטה (Master) – זהו מה שמכונה "תואר שני".

תואר דוקטור (Doctor) – זה מה שמכונה "תואר שלישי".

פרופסור – זהו לא תואר אקדמי אלא מינוי הניתן לחברי הסגל האקדמי באוניברסיטאות, המלמדים בפועל. המינוי מקנה להם זכויות מסויימות. פרופסור שהפסיק ללמד במסגרות אקדמיות מכונה "פרופסור אמריטוס" וחלק מזכויותיו בטלות.

תואר ראשון

תואר "בוגר אוניברסיטה" (Bachelor) נחלק לכמה סוגים שנעמוד על טיבם.

ככלל, משך הלימודים לתואר "בוגר אוניברסיטה" הוא בין 3 ל-5 שנים, תלוי בסוג התואר.

תארי "בוגר" שמשכם שלוש שנים:

B.A. - Bachelor of Arts – "בוגר באמנות". תואר שניתן לכל התארים שאין להם שם ספציפי אחר. התואר נקרא כך מטעמים היסטוריים בימי הביניים בהם התואר הראשון נקרא טריוויום שהוא כינוי לשלוש האמנויות: לוגיקה,דקדוק ורטוריקה שהיוו את הבסיס ללימודים אקדמיים מתקדמים יותר.

B.Sc. או B.S.‎‎ - Bachelor of Science – "בוגר במדעים". תואר שניתן במדעים מדוייקים או בהנדסה (הלימודים לתואר בהנדסה נמשכים ארבע שנים). יש לשים לב, שחלק מהמוסדות בארץ מעניקים במדעים מדויקים תואר .B.A ולא תואר B.Sc.‎. נקרא לעיתים גם S.B.‎ או Sc.B.‎.

B.Ed. - Bachelor of Education – "בוגר בחינוך". תואר שניתן בחינוך או בהוראה, שבמקביל אליו ניתנת גם תעודת הוראה. תואר זה מוענק בד"כ ע"י מכללות לחינוך והוראה, בעוד האוניברסיטאות מעניקות תואר B.A. בתחום זה. יש לבדוק לפני ההחלטה על מקום הלימודים האם ניתנת גם תעודת הוראה בסוף ההסמכה.

B.SW.- Bachelor of Social Work – "בוגר בעבודה סוציאלית", תואר שניתן בעבודה סוציאלית. חלק מהמוסדות נותנות לבוגרים תואר B.A. בתחום זה.

תארי "בוגר" שמשכם ארבע שנים:

LL.B.‎ - Bachelor of Laws – "בוגר במשפטים" - תואר שניתן בתחום המשפטים. מי שנושא תואר זה הוא משפטן אך אינו בעל רישיון "עורך דין", עד שישלים את תקופת ההתמחות (סטאז') ויעבור את בחינות לשכת עורכי הדין.

B.Sc. או B.S.‎‎ - Bachelor of Science – "בוגר במדעים". תואר שניתן בהנדסה או במדעים מדוייקים (שאז הוא נמשך שלוש שנים). נקרא לעיתים גם S.B.‎ או Sc.B.‎.

B.Tech.‎ - Bachelor of Technology - בוגר בטכנולוגיה. תואר שניתן בתחומי ההנדסה ע"י מכללות אקדמיות שאינן מוסמכות להעניק תואר B.Sc.‎ בהנדסה. אין הבדל רשמי בין תואר B.Sc.‎ בהנדסה לתואר B.Tech.‎ ובוגריהם יכולים להירשם כמהנדסים בפנקס המהנדסים (בארץ). כיום יש מספר מכללות שמוסמכות להעניק תואר B.Sc.‎.

B.Des.‎ - Bachelor of Design – "בוגר בעיצוב". תואר שניתן בתחומי העיצוב (כגון עיצוב אופנה B.Des. Fashion או טקסטיל B.Des. Textile).

תואר "בוגר" שמשכו חמש שנים:

B.Arch.‎ - Bachelor of Architecture – "בוגר בארכיטקטורה". תואר שניתן בתחומי האדריכלות (כגון אדריכלות מבנים, נוף, פנים, תכנון ערים ועוד). בעל תואר זה הוא "אדריכל".
 

תואר שני

גם תואר "מוסמך אוניברסיטה" (Master) נחלק לכמה סוגים שנעמוד על טיבם. תואר שני מחולק לשני מסלולים:

  1. מסלול מחקרי הכולל הכנת עבודת מחקר הנקראת "תזה". ממסלול זה ניתן להמשיך לדוקטורט. במסלול זה נדרשות השגת פחות נקודות זכות (כלומר פחות קורסים) כדי להשלים את התואר מאשר במסלול הלא מחקרי.
  2. מסלול לא מחקרי שאינו כולל עבודת מחקר והגשת תזה.
מסגרת הלימודים לתואר נמשכת בד"כ שנתיים.
סוגי תואר שני:

M.A. - Master of Art - תואר שניתן בכל התחומים מלבד התחומים בהם יש תארים בעלי שמות מיוחדים.

M.B.A. - Master of Business Administration - תואר שני במנהל עסקים.

L.L.M. - Master of Laws - תואר שני במשפטים.

M.Sc.- Master of Science - תואר שני בהנדסה או במדעים מדויקים.

M.E. - Master of Engineering - תואר שני בהנדסה.

M.Ed. - Master of Education - תואר שני בחינוך.
 

תואר שלישי

תואר "דוקטור", מקורו בלטינית ופירושו "מורה". התואר מוענק במרבית ענפי הלימוד בעקבות השלמתה של עבודת מחקר, ה"דוקטורט" או ה"דיסרטציה", שהיא עבודת מחקר אקדמית מקיפה המציגה חידוש בתחומה. עבודת המחקר מוגשת לאוניברסיטה.

ניתן להתחיל ללמוד לתואר "דוקטור" לאחר קבלת התואר השני. תלמידים מצטיינים יכולים לקבל הצעה להתחיל את לימודי הדוקטורט מיד לאחר קבלת התואר הראשון.

סוגי תואר דוקטור:
 
תארים שניתנים לאחר הגשת עבודת מחקר:

Ph.D. - Doctor of Philosophy - דוקטור לפילוסופיה – תואר שניתן בכל התחומים למעט משפטים.

LL.D. - Legum Doctor, J.S.D - Doctor of Juridical Science– תארים שניתנים רק בתחום המשפטים.

תארים שניתנים לאחר השלמת לימודי רפואה:

M.D. - Medical Doctor – תואר דוקטור שניתן למסיימי לימודי הרפואה, בכל התחומים חוץ משני התחומים הבאים.

D.M.D. - Doctor of Dental Medicine - תואר דוקטור שניתן למסיימי לימודי רפואת שיניים ("דוקטור לרפואת שיניים").

D.V.M. - Doctor of Veterinary Medicine – תואר דוקטור שניתן למסיימי לימודי רפואה וטרינרית.

השימוש בתארים

ישנם מקצועות בהם החוק מחייב קבלת תואר ע"מ לעסוק באותו מקצוע, כגון רופאים, רואי חשבון או עורכי דין. לאחר קבלת התואר וע"מ לעסוק במקצוע, יש להירשם אצל משרד הממשלה האחראי על אותו ענף מקצועי, ולקבל מספר רישיון.

ישנם מקצועות בהם מקובל בשוק להעסיק רק בעלי תארים באותו תחום ספציפי, כגון מעבדות מחקר מדעיות בתחומים כגון ביולוגיה, כימיה ועוד.

ישנם מקצועות בהם מקובל בשוק להעסיק רק בעלי תארים כלשהם ללא הבחנה באיזה תחום התואר, או תארים בתחומים כלליים משיקים.

ישנם הרבה מקצועות להם לא נדרש תואר כלל אלא תעודה מקצועית, ידע מקצועי או סתם רצון טוב ללמוד.

לפני שמחליטים מה ללמוד, מומלץ לברר איזו הסמכה מינימאלית נדרשת כדי לעבוד במקצוע שבו בחרתם. לעיתים תגלו שדווקא למי שרכש השכלה מינימאלית יותר, כגון תעודה מקצועית, יותר קל למצוא עבודה מאשר למי שיש תואר מתקדם יותר, כגון תואר אקדמי באותו תחום.

דבר זה נובע גם מתכני הלימוד שלעיתים יותר ממוקדים ויישומיים בתארים הפחותים, וגם מהשכר הגבוה יותר שמקובל לשלם לבעלי תארי קדמיים, שלעיתים מרתיע מעסיקים.

שכר לבעלי תארים

השכר המקובל במשק לבעלי תארים גבוה מהשכר לחסרי השכלה אקדמית. ישנם ענפים בהם יש הסכמי העסקה קיבוציים שנחתמו מול ארגוני העובדים, שעל פיהם בעלי תארים אקדמיים יקבלו תוספת שכר קבועה, ע"פ סוג התואר בו הם מחזיקים.

חישובים מעוותים שפורסמו בעיתונות כאילו מי שלומד לתואר מפסיד כסף, הם שקריים מיסודם, ונועדו בין השאר למכור עיתונים וללחוץ על הממשלה להוריד את גובה שכר הלימוד באוניברסיטאות.

התחזות

החוק אוסר על מי שאין לו תואר אקדמי להציג עצמו בעל תואר, והעונש על התחזות כזו הוא שנת מאסר.
 

טיפ לסיום

לפני שאתם מחליטים איפה ללמוד, בדקו עם המזכירות האקדמית של מוסד הלימודים בו אתם מעוניינים ללמוד מהו שם התואר אותו תקבלו בסיום הלימודים. לעיתים מוסדות מכריזים על קבלת "תואר ראשון" במקצוע מסויים כדי למשוך סטודנטים ללמוד אצלם, אך למעשה מעניקים סוג תואר שאינומבוקש באותו ענף. ישנם גם מוסדות שמכריזים על התמחויות במסגרת התואר, אבל בתואר עצמו לא יהיה ניתן לרשום את שם ההתמחות שלכם ע"פ הוראות המל"ג.

לאחר שתדעו מהו התואר שמקבלים בסוף הלימודים, נסו לברר האם זהו התואר המבוקש אצל החברות שבהם תרצו לעבוד, או שהם דורשים משהו קצת שונה. ניתן לדעת זאת ע"פ מודעות דרושים, אתרים של חברות, פורומים באינטרנט או אצל חברים שלכם שעובדים בתחום.

ההשקעה בבירור הזה כדאית, ועדיף לדעת למה נכנסים ולא לגלות דברים לא נעימים לאחר מספר שנים של לימודים מפרכים.

 

הערה: המאמר נכתב בשנת תשס"ח, יתכן שיפתחו בישראל מסלולי לימוד לתארים נוספים בעתיד.