סטנדר אתר לימודים דתי
חיפוש לימודים > מכללה ירושלים

מכללה ירושלים

הטוהר שבתואר

מחשבת ישראל
בואי לחשוב יהדות - מידע על החוג
הלימודים בחוג למחשבת ישראל מקיפים את ספרות המחשבה היהודית שהתפתחה לאורך הדורות. מגוון הנושאים נפרש בפני התלמידה תוך הקניית ידע בהתפתחות המחשבה על ידי לימוד ישיר של המקורות הקלאסיים והנאמנים למסורת "ישראל סבא", החל מתקופת חז"ל והגאונים, דרך הראשונים וספרות ימי הביניים ועד לאחרונים.

הלימודים בחוג מעניקים לתלמידה את הידע והכלים הדרושים כדי ללמד את הנושא ברמה של בית ספר תיכון. תהליך הלימוד בחוג כולל הרצאות פרונטאליות וכן עיון וניתוח מקורות במסגרת לימוד עצמי וחברותא.

החיפוש המתמיד הוא למצוא את המאחד בתוך המחנה של תורה ולא המפריד. במקום ללמד השקפה כמקובל, אנו מלמדים תורה, ובזה בונים השקפה. עקב הגיון הרב של החומר והנושאים במחשבה, וכדי לעזור לתלמידה לאזן את בחירתה בתחומי הלימוד השונים, ולהתאימה לדרישותיה החינוכיות האישיות, מציעה המכללה אפשרויות שונות של מסלולי לימוד, כל אחת עם תכנית מיוחדת (קורסי חובה, דרישות בהיקף הקורסים, מבחני בקיאות ועבודות).

מטרות החוג
# עיצוב אישיות של בת ישראל המבינה בחכמת התורה וחדורה יראת שמים הקודמת לה.

# הענקת ידיעות נרחבות, כלים וכישורים ללמד את מקצועות היהדות, וכן לעודדה להמשיך לימודיה היא, לקראת התפתחותה הרוחנית האישית בדרך שלבה חפץ.
נושאי הלימוד
הלימוד מכוון לענות על כמה שאלות מרכזיות:

# מהו הפשט?
# מה מלמד הפשט במסגרת השלמות הטוטאלית של לימוד תורה וגילוי רצון ה'?
# מהו הקשר בין מדרשי חז"ל לבין פשוטו של מקרא (האסכולות השונות בנושא זה)?
# מהו ההבדל בין לימוד תורה על פי עומק פשוטו של מקרא ובין המגלה פנים בתורה שלא כהלכה?

יש מקום, ואף חובה, לעסוק בלימודי העזר הדרושים להבנה עמוקה בפשוטו של מקרא ובדברי חז"ל, כגון דקדוק לשון המקרא, טעמי המקרא, גיאוגרפיה מקראית וכד'.

לימודים אלה תופסים את מקומם הנכון - הן בכמות הזמן המוקדשת להם והן במועד הבאתם בסדר הלימוד - על פי הקריטריון של "ראשית חכמה יראת ה'", ו"כל שיראתו קודמת לחכמתו - חכמתו מתקיימת".