סטנדר אתר לימודים דתי
חיפוש לימודים > אוניברסיטת אריאל בשומרון

אוניברסיטת אריאל בשומרון

אקדמיה פורצת דרך

פיזיקה רפואית
ראש המחלקה: ד"ר דן גמליאל
פיזיקה רפואית ( Medical Physics ) עוסקת בתיאוריה וביישומים של קרינה, כולל קרינה מייננת, לאבחון ולטיפול רפואי (רדיותרפיה) ובטכנולוגיות הנלוות ליישומים אלה. תוכנית הלימודים המוצעת אינה נלמדת בכל מסגרת אקדמית אחרת בארץ והיא ייחודית אוניברסיטת אריאל. בתוכנית מושם דגש על הצד הקליני והמעשי ועל הכשרת הפיזיקאי לתפקידים ספציפיים הדורשים הסמכה לפי התקנים הבינלאומיים והתקנות בישראל.

בוגרי התוכנית יוכלו להשתלב בעבודה במחלקות לרנטגן, CT, MRI, רפואה גרעינית, רדיותרפיה ואולטרה סאונד בבתי החולים ובמכוני הדימות בישראל. התוכנית תואמת את דרישות ההכשרה של פיזיקאים רפואיים שנקבעו על ידי הפדרציה האירופית של ארגונים לפיזיקה רפואית (EFOMP).

מלבד צרכי המערכת הרפואית יש דרישה לבעלי מקצוע בתחום הפיזיקה הרפואית גם בתעשייה, במחקר הרפואי ובמנגנון הממשלתי המפקח על יישום התקנות החדשות והעמידה בדרישות האיכות.

לפיזיקאי הרפואי מגוון תפקידים ועיסוקים במכוני הדימות והרדיתרפיה בבתי החולים ובמרפאות החוץ כולל בדיקות קבלה, פעולות הכיול ובקרת האיכות של המכשור הרב והמתוחכם, שיפור איכות הדימות, תכנון הטיפולי הרדיותרפי, מדידות קרינה, אחריות להגנת המטופל והצוות הרפואי מקרינה וייעוץ בבחירת ציוד חדש והתאמתו לצרכים הקליניים.
יעדי התוכנית
• לאפשר לסטודנטים המעונינים בכך להכשיר עצמם לעיסוק בפיזיקה רפואית קרינתית בסביבה קלינית.

• לתת לסטודנטים הכשרה במקצועות הפיזיקה של דימות רפואי ורדיותרפיה, במטרה למלא את הצורך של בתי החולים ומכוני הדימות בפיזיקאים עם רקע במדעי הרפואה שיאפשר להם לעסוק בדימות רפואי בטכנולוגיות המתוחכמות הקיימות והעתידות להתפתח בשנים הקרובות.

• להכין קאדר של בעלי תואר ראשון בפיזיקה רפואית, ולאפשר למעונינים להכין עצמם ללימודי תואר שני ושלישי בפיזיקה רפואית בארץ ו/או בחו"ל, לקראת הסמכתם כפיזיקאים רפואיים מוסמכים / מומחים (כנדרש בתקנות האירופאיות, שדוגמתן יותקנו גם בישראל כנראה כבר בשנים הקרובות).