סטנדר אתר לימודים דתי
ספריית המקצועות > יהדות ושרותי דת > משגיח כשרות

משגיח כשרות

 
 

תיאור המקצוע


משגיח הכשרות אחראי על קיום הלכות כשרות המזון במקום בו הוא עובד, וכתוצאה מכך על תקפות תעודת הכשרות של המקום. המשגיח אחראי על קיום ואכיפת הוראות הכשרות של הרבנות הראשית לישראל ו/או הגוף הפרטי הנותן את הכשרות למקום (בד"צים למיניהם), והוא כפוף לרב החתום על תעודת הכשרות של המקום (רב מקומי, רב אזורי או הבד"ץ).

במסגרת העבודה מפקח משגיח הכשרות על עבודת מכיני המזון בשלביו השונים, אחראי על בדיקת כשרות חומרי הגלם המוכנסים למקום, ולעיתים נדרש גם לבצע עבודות שונות כמו ניקוי ירקות עלים מתולעים, ניפוי קמח, הפרשת חלה, הפרשת תרומות ומעשרות, בדיקת עופות ועוד.

משגיחים עובדים במפעלים לייצור מזון, מסעדות, אולמות אירועים, בתי מלון ובתי חולים, רשתות שיווק, משחטות ועוד.

בחלק מהמקומות, דורש הגוף נותן הכשרות את קיומו של 'נאמן כשרות', שהוא אחד מהעובדים בעסק המשמש כנאמן של גוף הכשרות, המבצע משימות מיוחדות בתחום הכשרות, מלבד שאר העבודות שמוטלות עליו. נאמן הכשרות משלים את עבודת משגיח הכשרות בזמנים בהם המשגיח לא נמצא או מהווה לו תחליף.

למי זה מתאים?


משגיח הכשרות נדרש להיות אדם שומר מצוות וירא שמיים, בקי בהלכות הכשרות ובעל יכולת לעמוד על דעתו כנגד אנשים אחרים, עצמאות. נדרשת אחריות אישית ויושרה, כיוון שהתפקיד אחראי מאוד כלפי לקוחות העסק, הסומכים על משגיח הכשרות שידאג שהמאכלים שהם אוכלים כשרים. גם אשה יכולה להיות משגיחת כשרות.

תעסוקה במקצוע


מקומות עבודה:
כל מקום בו מיוצר, מעובד או נמכר מזון כשר דורש העסקת משגיח. ישנם מקומות המחזיקים משגיח במשרה מלאה וישנם מקומות מהם נדרשת העסקת משגיח במשרה חלקית בלבד. המעסיקים הינם הגופים נותני הכשרות - הרבנויות המקומיות והאזוריות, והבד"צים השונים. המשגיח יכול להיות מועסק גם ע"י בית העסק עצמו, אולם ע"פ פסק בג"ץ (2008), אפשרות זו אמורה להתבטל, והמשגיח יוכל להיות מועסק ע"י הגוף שנותן את הכשרות בלבד.
מספר מועסקים:
בשנת 2007 סיימו 1600 איש את קורס ההסמכה של הרבנות הראשית לישראל. מאז התקיימו מספר קורסים נוספים, ובמקביל ישנם משגיחים העובדים מטעם נותני כשרות פרטיים. מספרם המוערך של משגיחי הכשרות הוא למעלה מ-4,000 איש.
גובה משכורת בענף:
4,000 עד 6,000 ₪ למשגיחים בשנים הראשונות.
גופים מפקחים על הענף:
הרבנות הראשית לישראל.

לימודי הסמכה למשגיחי כשרות

איך רוכשים את המקצוע?
ניתן ללמוד באחד מבתי הספר המקצועיים המעבירים קורס משגיחים. אורך הקורס כ-120 שעות לימוד. כדי להתקבל לקורס נדרשת המלצה מרב מוכר או מוסד תורני על קיום אורח חיים דתי. בסיום הקורס יש לעבור מבחן הסמכה של הרבות הראשית לישראל.
איזה תעודות יש בתחום?
בעבר יכול היה כל אדם לשמש כמשגיח ככשרות. החל משנת 2007 מעניקה הרבנות הראשית לישראל תעודת הסמכה מקצועית למשגיחי כשרות - "משגיח כשרות מוסמך", למי שעבר קורס מתאים ומבחני הסמכה בלבד.

תוכן הלימודים:
הכשרת בשר, זיהוי טרפות, חרקים במזון, טבילת כלים, הגעלה וליבון כלים, תרומות ומעשרות, ערלה, הפרשת חלה, איסור חדש, דיני בשר וחלב, דגים, תערובות, בישולי עכו"ם, מועדים, שבת, כשרות בפסח, טכנולוגיה של המזון, הכרת סימני הכשרות בארץ ובחו"ל, אתיקה מקצועית, הדרכה להשגחה במקומות ציבוריים ובבית, משקאות חריפים, דיני שמיטה, הבדלים בין כשרות רגילה למהדרין.
האם דורש התמחות (סטאז')?
לא.

חיפוש לימודים


מוסדות שבהם אפשר ללמוד את המקצוע: לימודי הסמכה למשגיחי כשרות
 
מקצועות נוספים בתחום - לימודי יהדות ושירותי דת:

שוחט
מוהל
סופר סת"ם