סטנדר אתר לימודים דתי
ספריית המקצועות > הנדסה, מחשבים ומדעים > מהנדס תעשיה וניהול

מהנדס תעשייה וניהול

 

אם מעניין אותך לשלב ידע בתחומי ההנדסה, מיחשוב, טכנולוגיה וייצור, עם הבנה בניהול עובדים וכוח אדם ומעורבות בתהליכי קבלת החלטות כדי להביא לשיפור והתייעלות של מקום העבודה שלך; ואם יש לך יכולת חשיבה אנליטית ותוצאתית, יצירתיות ויכולת ניתוח ומחקר - אולי יתאים לך ללמוד הנדסת תעשיה וניהול.

תיאור המקצוע


מהנדס תעשייה וניהול פועל לשיפור הישגי הארגון, באמצעות שילוב של היכולת האנושית עם אמצעי הייצור של הארגון.

בעידן של כלכלה ותחרות גלובלית, בה בכל שוק מקומי פועלות גם חברות בינלאומיות, חייב כל ארגון יצרני למקסם את יעילות התפעול שלו, כדי לעמוד בטווחי הזמן המתקצרים של פיתוח, ייצור ואספקת מוצרים ללקוחות בזמן ובמקום הנדרשים.

מהנדס תעשיה וניהול, מופקד על בדיקה מתמדת של הישגי הארגון בכלים מדעיים ומתמטיים, ניתוח הגורמים התורמים והמעכבים שלהם, והכנת הצעות ודרכים לשיפור הישגי הארגון, בהיבטים של חסכון בכח אדם, הקטנת הוצאות והגדלת התפוקה.

ניתן לתאר את עבודת מהנדס תעשיה וניהול כיועץ ארגוני של החברה, המשלב את ההיבטים האנושיים שלה, קרי העובדים ברמות השונות, עם ההיבטים הטכנולוגיים שלה - כגון מערכות מידע ומיחשוב, וההיבטים הטכניים והלוגיסטיים שלה - כגון פסי ייצור ואמצעי ייצור, אחסון ואספקה, רכש, סביבות ותהליכי עבודה, כספים ועוד. מהנדס תעשייה וניהול הוא הגורם היחיד בארגון, בעל הידע הנדרש לתיאום בין כל הגורמים הללו כדי להשביא את הארגון לביצועים מיטביים. בשל כך, ההשפעה של מהנדס תעשיה וניהול על הרווח הסופי של החברה משמעותית מאוד.

במסגרת עבודתו, חוקר המהנדס את תהליכי העבודה בארגון, תהליכי קבלת ההחלטות, יכולות המערכות השונות בארגון, ובהתאם הוא מתכנן, משפר וממליץ על הפעלת הארגון בצורה יעילה יותר, תוך שילוב הגורם האנושי עם הציוד הטכני וחומרי הגלם.

במסגרת העבודה ניתן להתמחות במגוון תחומים, בהם: הנדסת אנוש, הנדסת הייצור, תכנון ופיקוח על הייצור, תפעול וניהול של מערכות ייצור, מערכות ייצור משולבות מחשב, תכנון ופיקוח על מלאי, תפעול שוטף, קווי אספקה, חקר שיטות עבודה, חקר זמן ותנועה, ניתוח ארגוני, ניתוחים כלכליים, ארגון שיטות, ניהול איכות, מערכות מידע, ועוד.

לימודי הנדסת תעשיה וניהול כוללים רכישת תחומי ידע רבים ומגוונים: מקצועות הנדסה, מיחשוב וטכנולוגיה, מדעי החברה וניהול, כדי לאפשר למהנדס לדעת על כל תחום, ועם הידע הזה להרכיב את המלצותיו.

לאחר סיום הלימודים, ניתן לעבוד במגוון תחומים, בהם: תעשיות האלקטרוניקה והאלקטרו-אופטיקה, תעשיות הכימיה, תעשיות התרופות, המזון, הטקסטיל, המתכות ועוד. ניתן גם לעסוק בתחומי מערכות מידע ומיחשוב וניהול כספים.

למי זה מתאים?


מהנדס תעשייה וניהול צריך להיות בעל יכולת ראיה מערכתית, כלומר להבין את הפרטים הקטנים וליצור מהם תמונת מצב גדולה של מערכת אחת, אותה הוא יכול לשפר באמצעות יכולת קבלת החלטות נכונה. נדרשת יכולת ניתוח ומחקר, חשיבה אנליטית ותוצאתית. כדאי גם להיות עם יצירתיות שתאפשר לראות את הדברים 'אחרת' וליצור שינויים שלא חשבו עליהם קודם.

תעסוקה במקצוע


מקומות עבודה:
מספר המעסיקים גדול יחסית: ניתן לעבוד במפעלי תעשיה, חברות יעוץ, חברות שיווק, חברות לוגיסטיקה ואספקה, תעשיות ביטחוניות, בנקים ובתי חולים.
מספר מועסקים:
7,800 איש, נכון לשנת 2007.
גובה משכורת בענף:
בוגרים טריים יכולים לצפות לשכר של כ-8,000 ₪ בחודש. עם צבירת הניסיון, ותך מספר שנים בודדות, השכר יכול לטפס לרמה של 13,000 עד 15,000 ₪ בחודש.
גופים מפקחים על הענף:
רשם המהנדסים במשרד התעשייה, המסחר והתעסוקה (התמ"ת).

לימודי הנדסת תעשיה וניהול


איך רוכשים את המקצוע?
לימודים אקדמיים במכללות או באוניברסיטאות שנמשכים ארבע שנים.
איזה תעודות יש בתחום?
תואר ראשון בהנדסת תעשיה וניהול. ישנם מוסדות המעניקים תואר B.Sc, הנחשב יוקרתי יותר ומאפשר להמשיך לתואר שני במדעים (M.Sc), וישנם המעניקים תואר ראשון B.Tech המאפשר להמשיך לתואר שני רגיל (M.A.) בלבד.
בתום הלימודים ניתן להירשם בפנקס המהנדסים של משרד התמ"ת.
תוכן הלימודים (נושאי הקורסים):
הלימודים כוללים את הקורסים: מתמטיקה, סטטיסטיקה והסתברות, מדעי המחשב, חקר ביצועים, כלכלה, מימון, תמחיר וחשבונאות, ניהול מכירות ושיווק, אבטחת איכות, תחזוקה, תורת הארגון, ניהול משאבי אנוש, ניתוח מערכות, מדעי ההתנהגות, פיזיקה, שרטוט בסיוע מחשב, תכנות, אלגברה ליניארית, חשבון דיפרנציאלי ואינטגראלי (חדו"א), הנדסת תעשייה, מבני נתונים, חומרים הנדסיים ותהליכי יצור, הנדסת חשמל ואלקטרוניקה, הנדסת שיטות, שיטות אופטימיזציה, הנדסת מערכות בקרה, תהליכי חם וזרימה, ניתוח מערכות יצור, התנהגות ארגונית, מערכות יצור ממוחשבות, ניהול משאבי מפעל, יצור משולב מחשב ועוד.

ניתן לבחור במהלך הלימודים תחום התמחות בנושאים כגון: הנדסת אנוש, מערכות מידע, מערכות איכות, תכנון ובקרה בשילוב מחשב, תפעול מערכות, מערכות לוגיסטיות, שיווק, ניהול התפעול והייצור ועוד.

לקראת תום הלימודים נדרש הסטודנט להגיש פרויקט גמר בהתאם לתחום התמחותו.

האם דורש התמחות (סטאז')?
לא.

חיפוש לימודים


מוסדות שבהם אפשר ללמוד את המקצוע: לימודי הנדסת תעשיה וניהול לתואר ראשון

 

מקצועות נוספים בתחום - הנדסה, מחשבים ומדעים:

מהנדס מכונות
מהנדס תוכנה
מהנדס כימיה
הנדסה אזרחית, מהנדס בניין
מהנדס חשמל ואלקטרוניקה
 

קישורים שימושיים